reklama

Zabráni Stephen King atentátu na JFK?

O atentáte na prezidenta J.F.Kennedyho vzniklo množstvo konšpiračných teórií, kníh, domnienok, filmov. Čo z toho je pravdivé? Bol Oswald iba obetný baránok? Konal na vlastnú päsť? Išlo o rozsiahle sprisahanie? Tejto témy sa v najnovšom románe zhostil  Stephen King a keď sa jeden z najpredávanejších autorov pustí do jednej z najvýraznejších udalostí novodobých amerických dejín, sľubuje to divokú jazdu. Jeho kniha získala na najznámejšom obchodnom portáli Amazon.com takmer 2000 recenzií a vyše 1200 päťhviezdičkových hodnotení. Aká teda je?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Hlavným hrdinom knihy 22.11.1963 je učiteľ Jake Epping. Jedného dňa sa mu dostane do ruky esej žiaka, ktorý popisuje, ako jeho otec v 60.rokoch ubil kladivom k smrti jeho matku a súrodencov. Silná káva aj pre Jakea, ktorého esej rozplače a poriadne ním zamáva. V tom čase zároveň zisťuje, že v miestnej reštaurácii je čosi ako portál, ktorý ho môže preniesť do roku 1958. Objavil ho majiteľ reštaurácie Al, ktorý zasvätil celý život jednej veci: chce zachrániť JFK pred atentátom . Smrť obľúbeného prezidenta podľa neho spôsobila veľa zlého a toto je možnosť urobiť svet lepším.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Al je starý, chorľavý a zomiera. Preto žiada Jakea – slobodného, bezdetného tridsiatnika – aby cestoval v čase a zabránil atentátu na JFK. Jake tak zároveň získava možnsť zachrániť aj život mamy a súrodencov svojho žiaka. Preto sa na čudnú a nebezpečnú cestovateľskú misiu vyberie...

To je v skratke takmer 800-stranový Kingov román (tu môžete začať čítať prvé strany). Všetko sa samozrejme poriadne zamotá, no Jake sa postupne, krok za krokom, približuje k osudnému dátumu 22.11.1963 o 12:30. Sleduje Oswalda, snaží sa byť v 60.rokoch nenápadný a hlavne prežiť, aby zabránil atentátu, ktorý zmenil svet...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Znovu sa ozval hluk davu, tisíce ľudí odušu tlieskalo, skandovalo a prevolávalo na slávu. Počul som ich a počul ich aj Oswald. Vedel, čo to znamená: teraz alebo nikdy. Zvrtol sa k oknu a oprel si pažbu o plece.

Toto sa odohrá až na strane 698, no dovtedy je to ukážka majstrovského rozprávačstva Stephena Kinga. Úžasne vystihol atmosféru 60.rokov, umocnil ju detailami, postrehmi, pocitmi.

„Smrad vládol pri fabrikách aj vo verejných dopravných prostriedkoch, kde všetci fajčili ako komíny, ale na väčšine iných miest vzduch sladučko voňal. Ako nový. Aj jedlo bolo chutné, mlieko vám nosili rovno k dverám...Rýchlo som si uvedomil, že som sa od počítačov a mobilov stal naisto závislým. Že som celé hodiny čítal hlúpe prílohy e-mailov a navštevoval internetové stránky z toho dôvodu, ktorý ženie horolezcov na Everest: lebo existovali!“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Minulosť je zanovitá. Niekedy sa nechce dať zmeniť a rýchlo na to prichádza aj Jake. Existuje totiž čosi ako efekt motýlích krídel. Znamená to, že malé udalosti môžu mať veľké dôsledky. Udalosti sú krehké, sú to domčeky z kariet a keby ste ich zmenili, roztiahli by sa motýlie krídla a...

„Napríklad Vietnam. To Johnson šialene eskaloval napätie. Kennedy sa angažoval v studenej vojne, o tom niet pochýb, ale Johnson ju posunul vyššie. Mal rovnaký komplex večného dokazovania mužnosti ako mladší Bush, keď sa postavil pred kamery a vyhlásil: „Len do toho.“ Kennedy by si to bol možno rozmyslel. Johnson ani Nixon toho neboli schopní. Vďaka nim sme vo Vietname stratili takmer 60-tisíc vojakov...“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Život sa môže niekedy zvrtnúť na maličkosti. A absolútne platí Occamova britva – najjednoduchšie vysvetlenie je zvyčajne správne. S.King sa pokúsil napísať túto knihu už v roku 1972. Projekt vtedy odložil aj preto, že 9 rokov po tomto čine bola rana príliš čerstvá. „Som rád, že som počkal,“ píše King. Naštudoval veľa kníh, dokumentov, fotografií a niektoré jeho závery sú prekvapujúce. Tak ako celý príbeh o Jakeovej ceste časom, z ktorej sa nechcel vrátiť, kde našiel lásku, prišiel o ňu, zbili ho takmer na smrť...ale to už priveľa prezrádzam:-)

„Jake, povedz mi o budúcnosti aspoň jednu dobrú vec.“ (pýta sa Sadie pár dní pred atentátom, v novembri 1963)
Zišlo mi ich na um prekvapivo málo. Mobily? Nie. Samovražední atentátnici? Asi skôr nie. Topiace sa ľadovce na póloch? No, radšej inokedy.
Potom som sa usmial. „Za cenu jednej otázky ti dám dve odpovede. Studená vojna sa skončila a prezidentom je černoch.“

Čo by ste robili, keby ste sa mohli vrátiť do minulosti? Zo sveta iPadov a mobilov, do éry Elvisa Presleyho a JFK? Do čias, keď mlieko chutilo smotanovejšie...keď všetko chutilo akosi intenzívnejšie?

Milan Buno

Milan Buno

Bloger 
  • Počet článkov:  412
  •  | 
  • Páči sa:  464x

Robím to, čo milujem...po dlhých rokoch v médiách som sa vrhol na knihy a vo vydavateľstve Ikar mám všetky možnosti a príležitosti, ako si ich vychutnať naplno. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu