Iná planéta

Autor: Milan Buno | 4.1.2010 o 9:25 | Karma článku: 8,98 | Prečítané:  2290x

Arabský svet je v mnohom iný, odlišný, ale najmä zaujímavý. Napríklad kávičkovanie na návšteve. Keď vám hostiteľ ponúkne v poradí už tretiu kávu, je to znak, aby ste sa zdvihli a odišli. Alebo v arabskom svete sa nepatrí povedať nie či neviem. Spýtate sa na nejakú ulicu Egypťana, ten síce nemá ani páru, kde môže byť, ale sebavedomo vás vezme za ruku a vedie vás k cieľu...a zrazu sa ocitnete v obchodíku so suvenírmi a v ruke držíte šálku s čajom. Majiteľom toho obchodíka je samozrejme jeho bratranec. Arabský svet je pre nás v mnohom terra incognita a je skvelé, že toto „čudné“  územie približuje nová kniha na našom trhu.

arabsky_svet.jpgMédiá neraz zjednodušujú a vyberajú si pikantérie, ktoré k nevedomosti a hlavne nepochopeniu iba prispievajú. Kniha Arabský svet - Iná planéta je pravým opakom. Neskresľuje, ale ponúka informácie, ktoré nájdete málokde. Je to koncentrovaný extrakt arabského života postavený na príbehoch z autorkiných diplomatických ciest, štúdia, práce v Sýrii, Egypte, Jordánsku, Jemene, Sudáne, Kuvajte... jednoducho, autorka Emíre Khidayer (polovičná Iračanka, no rodáčka z Piešťan) má veľký prehľad o arabskom svete a knihou sa snaží zaplátať dieru po vedomostiach o tejto „inej planéte“, ako sama píše.

Neraz totiž vidíme v Araboch iba teroristov, špinavých odľudov, fanatikov, ktorým aj tak nerozumieme a ani sa o to nesnažíme. Autorka ponúka pohľad na arabský svet...nie však čisto pozitívny, obhajujúci. Arabom nastavuje zrkadlo pravdy. Uznáva, že mnohí sú zaslepení moslimskou čistotou a vierou, že moslimovia sú tí najlepší ľudia na svete, bez akejkoľvek poškvrny...a pritom to tak nemusí byť. A ani nie je. Autorka skvelo opisuje arabský spôsob života, zmýšľanie, zvyky a tradície, ktoré sú pre nás, Európanov, mimoriadne zaujímavé, exotické a občas aj nepochopiteľné.

Verili by ste, že Maročan Muhammad bol natoľko počestný vo svojom živote, že nahú ženu ešte nevidel? A tak mal napríklad predstavu, že moč zo ženy prúdi ako voda zo sprchy...
Alebo také sobáše z rozkoše. Ak má muž sexuálnu túžbu po určitej žene, navrhne jej túto formu sobáša. Radšej to rieši takto, akoby mal byť neverný svojej žene...
A možno ste počuli, že vo fundamentalistických rodinách stačí mužovi povedať trikrát po sebe „Rozvádzam sa s tebou“ a týmto je rozvod spečatený. Názor manželky dôležitý nie je a tá môže podobné slová opakovať aj stokrát a zbytočne. Mimochodom, deti po rozvode zostávajú výlučne otcovi...

Čudné? Nepochopiteľné? Choré? Aj taký je arabský svet, no zároveň je úžasne pestrý, voňavý, prekvapujúci. Sám som bol párkrát v arabských krajinách (Sýria, Libanon, Líbya, Tunisko, Egypt...) a počiatočný pochybovačný až odmietajúci postoj som veľmi rýchlo zmenil. Je to totiž úžasné územie na spoznávanie.

Autorka Emíre Khidayer pôsobila ako diplomatka v Kuvajte, Egypte i Iraku. Vyštudovala islamistiku a hoci sa narodila v Piešťanoch, má v sebe silno zakorenený arabský svet. Jeho kultúru sa snaží priblížiť nie ako zlú či dobrú, ale jednoducho ako inú. Ako inú planétu, ktorú treba chcieť pochopiť, prijať jej odlišnosti, nech sú akékoľvek nepochopiteľné. Je to jej spoveď a posolstvo. Bez pozlátka. Z jej riadkov cítiť túžbu, aby sme porozumeli nezvyčajnosti arabského sveta a to, čo ho vymyká z nášho bežného vnímania.

Rozhodne odporúčam túto knihu, ak radi cestujete a chcete pochopiť aj iné kultúry...a prijímam tretiu kávičku, lebo už veľa kecám:-)

Ak vás to zaujalo, prečítajte si ukážky z knihy „Arabský svet – Iná planéta?“.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?