Kniha, ktorá vás nabije nádejou...

Autor: Milan Buno | 4.2.2011 o 11:11 | Karma článku: 12,92 | Prečítané:  3856x

Túto knihu mi poslala neznáma čitateľka mojich blogov. Teda poznám jej meno, no nikdy sme sa nestretli. Kniha prišla poštou, ja som ju rozbalil, prelistoval a odložil na poličku, že po nej siahnem neskôr. To „neskôr“ sa natiahlo na dva-tri mesiace. Pred pár dňami som ju konečne prečítal a musel som ju predýchať. Nádherný príbeh neuveriteľnej húževnatosti, vôle, trpezlivosti a nezlomnosti. Nikdy sa nekončiaci pozitívny prístup, ktorý sa napokon vyplatí. Zážitok z čítania. O tom je Partitura pro srdce.

partitura.jpgPartitura pro srdce je príbeh kardiológa, ktorý sa rozhodol žiť v Kanade...podobne ako sám autor Zdeněk Hanka, ako som sa dočítal. Ak je to autobiografia, potom klobúk dolu pred jeho nezlomnosťou a neskutočnou zásobou nádeje a vytrvalosti. Hlavná postava doktor Říha je úspešný a zručný, vyhľadávaný lekár, ktorý založil Alternatívnu kliniku. Mal úspech...a ako to chodí v našich končinách, niekto mu to závidel. Začali sa mu vyhrážať podpálením kliniky, ničili mu auto, dokonca mu hrozili smrťou...a tak sa doktor v roku 1998 rozhodne presťahovať s manželkou Alicou a dcérou Kačenkou do Kanady.

Neuvedomil si však, že štyridsiatnik nie je v Kanade nijako perspektívny a nikto ho nečaká s otvorenou náručou. A keď bol v Česku akokoľvek úspešný. Amerika či Kanada sú plné prisťahovalcov, ktorí zaberajú miesto domácim...a tak sa k nim pristupuje. Doktor Říha sa začne pretĺkať životom od podlahy. Nerobí mu problém pracovať vo veľkosklade, urobiť si skúšku na vysokozdvižný vozík, len aby dostal pridané a mohol rýchlejšie ušetriť na vlastné bývanie.

Svoje dve dievčatá ubytuje v podnájme a on sám býva najskôr v kresťanskej ubytovni, neskôr vo vyradenej sanitke na vrakovisku. Peňazí nie je nazvyš a ak chcú zažiadať o hypotéku na domček, budú potrebovať každý jeden dolár. V roku 2000 konečne našetrili potrebných 10% z hodnoty domu a šťastní idú žiadať o pôžičku. Samozrejme – nešlo to, ako chceli: byrokracia, nedôvera a slabá kredibilita, tvrdí banka. Podobné prekážky prekonáva neustále.  Neúspešné skúšky na rezidentúru, zle platené manuálne práce, hranie po baroch na saxofóne, problémy s podnájmom, bitka...


Zdeněk Hanka akoby chcel vypointovať každú kapitolku. Píše čítavo, napínavo, rozprávačsky a hlavne plnokrvne. Majstrovsky prepletá siete príčin a následkov, ktoré neraz natrhne či spojí náhoda. Ťažko sa od tejto knihy odtrhnúť. Z postáv cítiť hnev, šťastie, nádej, frustráciu, pocit beznádeje.

hanka.jpgNádherné na celom príbehu je, koľko dokáže urobiť milujúci manžel a otec pre svoje dve lásky. Ako sa snaží neprepadať depresii, hoci cíti, ako mu život preteká pomedzi  prsty. Stále čaká na zlom. Že sa všetko obráti a bude môcť poskytnúť rodine to, čo jej patrí. Neustále si opakuje: „To krásne je ešte pred nami.“ No prichádza úder... ale s ním vždy aj nádej. Trpezlivosť. Mnohých by to zlomilo, jeho nie. Veril si, dúfal a túžil urobiť svoju rodinu šťastnou.

Po prečítaní som mal pocit, že doktor Říha si musel prežiť všetko zlé a nepríjemné, na čo si len pomyslíte. On však nezostal ležať, vstal a kráčal ďalej. Lebo tu bola rodina. 

Tak ako som dostal túto knihu, ju aj posúvam ďalej. Dávam ju do Knihobežníka a snáď urobí ďalším takú radosť, ako spravila mne...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielsko si vybralo jadrovú možnosť. Čo znamená spustenie článku 155?

Katalánsko po referende môže prísť aj o tú mieru autonómie, ktorú malo doteraz.

KOMENTÁRE

Katalánsky líder nechce stratiť tvár, Španielsko zas Katalánsko

Puigdemont sa oháňa nezávislosťou.


Už ste čítali?