Kniha, ktorá vás nabije nádejou...

Autor: Milan Buno | 4.2.2011 o 11:11 | Karma článku: 12,92 | Prečítané:  3864x

Túto knihu mi poslala neznáma čitateľka mojich blogov. Teda poznám jej meno, no nikdy sme sa nestretli. Kniha prišla poštou, ja som ju rozbalil, prelistoval a odložil na poličku, že po nej siahnem neskôr. To „neskôr“ sa natiahlo na dva-tri mesiace. Pred pár dňami som ju konečne prečítal a musel som ju predýchať. Nádherný príbeh neuveriteľnej húževnatosti, vôle, trpezlivosti a nezlomnosti. Nikdy sa nekončiaci pozitívny prístup, ktorý sa napokon vyplatí. Zážitok z čítania. O tom je Partitura pro srdce.

partitura.jpgPartitura pro srdce je príbeh kardiológa, ktorý sa rozhodol žiť v Kanade...podobne ako sám autor Zdeněk Hanka, ako som sa dočítal. Ak je to autobiografia, potom klobúk dolu pred jeho nezlomnosťou a neskutočnou zásobou nádeje a vytrvalosti. Hlavná postava doktor Říha je úspešný a zručný, vyhľadávaný lekár, ktorý založil Alternatívnu kliniku. Mal úspech...a ako to chodí v našich končinách, niekto mu to závidel. Začali sa mu vyhrážať podpálením kliniky, ničili mu auto, dokonca mu hrozili smrťou...a tak sa doktor v roku 1998 rozhodne presťahovať s manželkou Alicou a dcérou Kačenkou do Kanady.

Neuvedomil si však, že štyridsiatnik nie je v Kanade nijako perspektívny a nikto ho nečaká s otvorenou náručou. A keď bol v Česku akokoľvek úspešný. Amerika či Kanada sú plné prisťahovalcov, ktorí zaberajú miesto domácim...a tak sa k nim pristupuje. Doktor Říha sa začne pretĺkať životom od podlahy. Nerobí mu problém pracovať vo veľkosklade, urobiť si skúšku na vysokozdvižný vozík, len aby dostal pridané a mohol rýchlejšie ušetriť na vlastné bývanie.

Svoje dve dievčatá ubytuje v podnájme a on sám býva najskôr v kresťanskej ubytovni, neskôr vo vyradenej sanitke na vrakovisku. Peňazí nie je nazvyš a ak chcú zažiadať o hypotéku na domček, budú potrebovať každý jeden dolár. V roku 2000 konečne našetrili potrebných 10% z hodnoty domu a šťastní idú žiadať o pôžičku. Samozrejme – nešlo to, ako chceli: byrokracia, nedôvera a slabá kredibilita, tvrdí banka. Podobné prekážky prekonáva neustále.  Neúspešné skúšky na rezidentúru, zle platené manuálne práce, hranie po baroch na saxofóne, problémy s podnájmom, bitka...


Zdeněk Hanka akoby chcel vypointovať každú kapitolku. Píše čítavo, napínavo, rozprávačsky a hlavne plnokrvne. Majstrovsky prepletá siete príčin a následkov, ktoré neraz natrhne či spojí náhoda. Ťažko sa od tejto knihy odtrhnúť. Z postáv cítiť hnev, šťastie, nádej, frustráciu, pocit beznádeje.

hanka.jpgNádherné na celom príbehu je, koľko dokáže urobiť milujúci manžel a otec pre svoje dve lásky. Ako sa snaží neprepadať depresii, hoci cíti, ako mu život preteká pomedzi  prsty. Stále čaká na zlom. Že sa všetko obráti a bude môcť poskytnúť rodine to, čo jej patrí. Neustále si opakuje: „To krásne je ešte pred nami.“ No prichádza úder... ale s ním vždy aj nádej. Trpezlivosť. Mnohých by to zlomilo, jeho nie. Veril si, dúfal a túžil urobiť svoju rodinu šťastnou.

Po prečítaní som mal pocit, že doktor Říha si musel prežiť všetko zlé a nepríjemné, na čo si len pomyslíte. On však nezostal ležať, vstal a kráčal ďalej. Lebo tu bola rodina. 

Tak ako som dostal túto knihu, ju aj posúvam ďalej. Dávam ju do Knihobežníka a snáď urobí ďalším takú radosť, ako spravila mne...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?