Počujem zlo. Cítim zlo.

Autor: Milan Buno | 8.4.2011 o 14:14 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1568x

Predstavte si, že v jedno ráno sa zobudíte a ľudia naokolo sa vám priznávajú k tomu najhoršiemu, čo urobili alebo chceli urobiť. Rozprávajú vám o svojich najbizarnejších predstavách, starostlivo strážených tajomstvách a hrozivé pravdy o sebe i druhých. A samozrejme, aj o vás. Začína sa desivá jazda, na ktorej spoznávate svojich najbližších a priateľov, ktorých ste milovali a ktorí – ako ste si naivne mysleli – milovali vás...

Rohy.jpgZaujímavá téma, s ktorou sa Joe Hill bravúrne popasoval v knihe Rohy. Včerajší večer bol ako stvorený na čítanie takéhoto hororového príbehu. Vonku fučalo ako pred koncom sveta, vtieravý vietor sa snažil dostať cez škáry do bytu a pískal, a výskal, a zavíjal... keby k tomu hrmelo, blýskalo sa a zapršalo, bol by to už asi gýč. Takto to bolo akurát. Na knihu Rohy atmosféra ako stvorená.

Mladík Iggy, ktorý bol donedávna podozrivý zo znásilnenia a vraždy svojej priateľky Merrin, začína opäť padať do hlbokej priepasti. Hoci sa nenašli žiadne dôkazy a súd ho oslobodil, všetci verili, že to zverstvo spáchal práve Iggy. Konečne sa ako tak zbavil obvinení a zrazu sa ráno zobudí s rohami na hlave. A začína sa jeho nové peklo (presne ako názov prvej časti knihy) – ľudia mu na počkanie rozprávajú všetky tajomstvá. Vrátane okolností vraždy jeho dievčaťa.

Joe Hill, skutočným menom Joseph Hillstrom King, nespadol ďaleko od pracovne svojho otca. Slávny Stephen King asi nevidel žiadneho primeraného nasledovníka v hororovej „kingovskej“  tradícii a tak na nej zapracoval osobne. Doslova. Jeho syn Joe mu pri písaní určite veľmi často a pozorne nakúkal ponad plece. Naučil sa skvelému rozprávačstvu, výborne vie vystihnúť temnotu a čistý naturalizmus, má zmysel pre efektívnu skratku a svojím textom dokáže dať – podobne ako jeho kráľovský otecko – spirituálny nádych.

rohy2.jpgNapriek takmer 400 stranám má každá informácia zmysel a krásne zapadá do hrôzostrašnej mozaiky. Joe Hill sa efektne ponára do ľudskej duše a bez mihnutia oka obnažuje tie najskrytejšie myšlienky a plány, ktoré občas mávame každý.

Rohy sú jednoduchým príbehom, ktorý vo vás zostane aj dlho po prečítaní. Znepokojí vás a donúti zamyslieť sa. A nielen vďaka mrazivému koncu. Hill nešetrí porciami rastúceho strachu a hrôzy, figúrky umne posúva po šachovnici a vytvára vzrušujúcu hru, ktorú si naozaj vychutnáte. Aj keď je to pre niektorých len „pokleslý“ žáner. Veď čo už môže byť na horore kvalitné a hodnotné? Hill však využíva prvky hororu na výstižné spracovanie originálnej témy.

Prečítajte si flashback na Iggovu priateľku Merrin z knihy Rohy.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?