Perla južnej Moravy (fotoreportáž)

Autor: Milan Buno | 26.4.2011 o 13:33 | (upravené 26.4.2011 o 17:39) Karma článku: 14,36 | Prečítané:  4975x

Keď som rozmýšľal, kam vyraziť po prvý raz s rodinkou na dovolenku, dostal som tip: Lednicko-Valtický areál. Vraj nádherná príroda, úžasné pamiatky, ktoré budoval jeden z najstarších a najbohatších rakúskych rodov Lichtenštejnov a aj možnosti na aktívnu dovolenku...proste, pre rodinku s malými deťmi ideálna možnosť. Ok, prečo nie? Počul som chvály z každej strany, tak si ich overme.

Valtice, kde sme zohnali ubytovanie (a vzhľadom na Veľkonočný predĺžený víkend to bola fuška už 3 týždne vopred), sú naozaj na skok od Bratislavy - hodinku autom. Už prvé zoznámenie s okolím nadchne. Skĺbenie architektúry s krajinou je miestami dokonalé a dáva vyniknúť množstvu nádherných objektov a pamiatok.

valtice1.jpg
Valtice sú malé mestečko, či skôr dedinka s krásnym barokovým zámkom a priľahlými záhradami v anglickom štýle. Mimochodom, je to vraj hlavné mesto vína, čo bolo naozaj cítiť na každom kroku a v jedno popoludnie sme stretávali ľudí s pohárikmi v ruke, ako si vykračujú po uliciach a ochutnávajú vínko. Vo Valticiach tiež vyučujú vinárske remeslo a umenie sommelierstva.

 

rendez_vous.jpg

Ako frankofil som si nenechal ujsť Rendez-vous:-) Čiže Dianin chrám, kedysi lovecký zámok a dnes krásny víťazný oblúk. Z Valtíc autom tri minútky na okraj lesa, potom asi 200 metrov okolo jazierka so starým rybárom a už pomedzi stromy sa týči krásny rímsky oblúk. Všimnite si niektoré šteklivé sochy. D kamena je vytesaná Diana, ako laškuje s psom, aj Kupidus, ktorý pozoruje kúpajúce sa nymfy.

 

kolonada.jpg

Smerom na druhú stranu Valtíc sa na najvyššom bode celého areálu týči Kolonáda. Z jej terasy vidno celé okolie, aj do susedných krajín. 24 korintských stĺpov pôsobí naozaj majestátne.

 

Lednice.jpg

Pár kilometrov severne sú Lednice, ktorým dominuje zámok v takmer rozprávkovom štýle. Rozsiahly skleník so zbierkou tropických a subtropických rastlín; zámocký park, v ktorom sa môžete príjemne túlať a strácať; zámocký rybník s 15 ostrovčekmi. Zámok kedysi slúžil ako rekreačná chata, čo sa dá pri jeho grandióznosti predstaviť len ťažko. V areáli je aj akvárium Malawi, organizujú sa tam prehliadky dravcov a v podzemí je umelá jaskyňa Grotta s rozprávkovými strašidlami.


grotta.jpgGrotta
je síce pre deti, ale neodporúčam ju pre tie najmenšie. Do jaskyne vstupovalo asi 8 detí, ktoré radostne behali, výskali, jašili sa...ale už po dvoch minútach a prvom strašidle boli pevne pricucnuté v náručiach svojich rodičov:-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

konsky_koc.jpg

V Ledniciach máte postarané o program na celý deň. V zámockom parku sa môžete previezť na kočiari. Dobové drevené kočiare ťahané koňmi si obľúbili najmä deti a vyjdú vás na 80,- Kč za dospelého, za dve malé deti sme zaplatili 40 korún.

 

lodky.jpg

Po spomínaných kanáloch a okolo ostrovčekov sa dá previezť na lodičkách a to po dvoch trasách. Kratšia vedie od Maurskej vodárne k Minaretu, trvá asi 25 minút a dospelého stojí 100,-Kč (deti 50,-Kč, do troch rokov zadarmo). Dlhšia až k Janohradu, kde sa kedysi konali lovecké hostiny, trvá 45 minút a zaplatíte o 20 korún viac. Stojí to za to. Pohľady na zámocký park, lužný les, tajomné meandre Starej Dyje, či Minaret...

 

Minaret.jpg

...Minaret je najstaršia stavba oblasti, niekedy z konca 18.storočia, postavená v maurskom štýle. Na najvyšší bod môžete vystúpiť po 302 schodoch, je tam pekná vyhliadková veža. Minaret meria celkovo 60 metrov.

 

cyklo.jpg

Lednicko-valtický areál je skvelé miesto pre cykloturistov. Zámky, parky, romantické nábrežie Dyje, rybníky, voňavé lúky...nenadarmo sa tejto oblasti hovorí Záhrada Európy. Cyklotrasy od 18 do 50 km sú dobre značené a bicykel si požičiate napríklad vo Valticiach za cca 250,- Kč na deň. Vozík pre deti o pár korún drahšie, tiež na deň.


Janohrad.jpg
Romantická hradná zrúcanina Janohrad slúžila ako lovecký zámok a dnes je cieľom mnohých peších i cykloturistov. Postavili ho na mieste obtekanom z troch strán riekov Dyje. Pred stáročiami sa tu zhromažďovalo panstvo, po honoch tu bohato hodovali a vyhlasovali Kráľa honou. Dnes je v areáli stánok s občerstvením a detské ihrisko.

 

Tri_gracie.jpg

Pre ceste z Ledníc späť do Valtíc sa môžete zastaviť pri Chráme Troch grácií na vyvýšenine nad Prostredným rybníkom. Nájdete tam súsošie troch antických bohýň - Atény, Afrodité a Artemis, ktoré vytesali z jediného kamena.

 

Mikulov.jpg

Západne od Ledníc a Valtíc je mestečko Mikulov. Historické námestie s množstvo renesančných domov, či zámok nkalnom útese, ktorý je neprehliadnuteľný už zdiaľky.Z námestia je pekný pohľad na Kozí hrádek, aj Svätý kopček, ktorý vyhlásili za prírodnú rezerváciu. Va vrchole je pútnický kostol sv. Sebastiána a ďalšie sakrálne stavby krížovej cesty.

 

penzion.jpg

A sme späť vo Valticiach. Perfektné počasie, skvelí ľudia a Penzión U Kostihu. Aj keby sme taký zámerne hľadali, asi by sme nemali šťastie a tak sme vďační náhode. Na konci dedinky, novučičký, výborne zariadený a pani Kostihová kmitala, aby svojím hosťom všetko zabezpečila. Keď sa dozvedela, že prídeme s deťmi, dala dokonca priniesť malé prenosné pieskovisko. Aj takto si predstavujem majiteľa penziónu, ktorý má rád svoju robotu:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?