Som novinový spiatočník?

Autor: Milan Buno | 4.8.2011 o 15:15 | Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1454x

Kúpil som si noviny. Normálne, v novinovom stánku. U veľmi milej tety trafikantky. Ja viem, žiadna veľká správa. Ale je to vzrušujúce pre človeka, čo je zrastený s počítačom a smartfónom, kde má všetko a okamžite. Žijeme v dobe, keď každé (tlačené) noviny sú už včerajšie. A navyše mám čoraz častejšie pocit, že väčšinu správ som už počul, videl či čítal pred niekoľkými hodinami. Tie papierové, šuchotavé noviny som si však včera kupoval s radosťou.

trafika.jpg„Dobré ránko, susedko,“ pozdravila ma veselo pani trafikantka. Nie sme susedia, ale ešte si ma pamätá spred roka, keď som u nej pravidelne kupoval SME. Vždy sme prehodili pár slov, poklebetili. Toto mi chýbalo...
„Dobrý. Tak ako to dnes ide?“ spýtal som sa a lovil drobné.
„Juj, výborne! Už som predala sedem kartónov cigariet a hádam štvoro novín. Ľudia dnes akosi prestávajú čítať,“ mrkla na mňa. „SME ako kedysi?“
„Jasné. Nuž, to viete. Máme počítače, tablety, čítačky, mobily... Pokrok nezastavíte,“ zamudroval som.
„A čo vaše deti? Zdravé?“ vymanévrovala z terénu, ktorý nepoznala. „Minule som vás videla pri fontáne. Krásne sú!“
„Sú nádherné, trošku neposlušné, ale naše. Urobili sme si piknik, opekačku, boli sme v Detskom múzeu...“

A takto sme si pár minút pokecali. Len tak, pohoda. Veľmi príjemný rozbeh rána. V poslednom čase čítam noviny cez SME aplikáciu v smartfóne, ostatné noviny a časopisy cez Google RSS čítačku a osobný kontakt s pani trafikantkou mi akosi chýbal.


Papierové noviny rozhodne majú svoje výhody.

Dá sa nimi efektne (pri)zabiť otravná mucha (nedávno som to zvažoval držiac v ruke čítačku...tresnem? netresnem?).

Keď zaspím v posteli s rozčítanými novinami, neublížia mi.

Môj kamoš si do nich vie zabaliť cigaretku.

Alebo to pohodové vypĺňanie krížoviek na šuštiacom papieri...fixkou na čítačku? Asi nie.

Noviny sa mi osvedčili pri maľovaní, tiež na tej opekačke na Kolibe.

A keď ich nazbieram dostatočné množstvo, dostanem za to pár roliek toaletného papiera, čo občas rozváža po sídlisku pán na malej dodávke.

A množstvo ďalších vecí, na ktoré sa klasické noviny dajú použiť.


papier_vs_online2.jpgNapriek tomu zostanem pri elektronickej forme. Ani nie tak pre ekológov, ktorí kričia, že sa tak ušetria tony papiera. Aj čítačky či tablety musia z čohosi vyrobiť a ťažko bude náš digitálny svet zelenší ako  naboptnaný Shrek.

V online svete mám všetko okamžite (a pri spomínanej RSS čítačke naozaj hneď).

Nemusím sa prehrabávať v stohoch novín, kým nájdem recept na banánovú penu, čo som včera chcel urobiť deťom. Stačilo otvoriť virtuálny archív, alebo položku Obľúbené, kde si jedným klikom na hviezdičku všetko zaujímavé odkladám.

Po návrate z dovolenky ma nečaká schránka preplnená na prasknutie...alebo suseda, ktorá ich pre mňa vyberala a teraz mi ich „vyčítané“ vracia späť.

Ale najmä – kedykoľvek a kdekoľvek mám k dispozícii všetko, čo treba. V malom smartfóne, ktorý pohodlne strčím do vrecka. Vytiahnem a čítam. V električke do práce. Čakajúc u zubára. Na lavičke v silnom vetre, ktorý by mi z novín urobil trhací kalendár.


ibux1.jpgA tých kníh, čo sa doň zmestí. Za minútku som si z ibux.sk zadarmo nainštaloval čítačku a posťahoval super knihy. A poriadne ušetril. Restart – sprievodca podnikateľským minimom. Allenove Aby vše klapalo či Čtyřhodinový pracovní týden od Ferrissa. Takéto manažérske, motivačné alebo ekonomické knihy naozaj nepotrebujem mať v papierovej podobe.

Ušetrím miesto v taške, aj peniaze a občas sa zastavím u pani trafikantky na kus reči. Len tak. Pre radosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?