reklama

Prečítajte si bestseller...

...a zvlášť vtedy, ak si myslíte, že ste nejaký napísali. Situácia vo vydávaní beletrie sa zmenila. Už nejde o knihy, ani o autorov. Podstatná je psychológia a financie. Peniaze totiž prinášajú ďalšie peniaze. A základom je dnes vytvoriť okolo knihy mediálny cirkus – osloviť špičkových agentov a PR agentúry, rozprúdiť nejakú „šepkandu“, navodiť atmosféru tajomstva a prípadne „podplatiť“ najvplyvnejších novinárov, blogerov. „Je to fantastický obchodný model!“ myslí jeden z hrdinov skvelej satiry Bestseller a nielen medzi riadkami kričí: čo tam po knihe, jej kvalite. Peniaze. To rozhoduje!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Kniha Bestseller je vydarená satira na literárny svet. Vydavateľská honba za peniazmi – aj keby to mali byť Memoáre Bin Ládina či pikantné dobrodružstvá kurtizány. Nádejný, začínajúci autor si povie: „Príliš presné, pravdivé a...depresívne.“ Skúsený spisovateľ možno poznamená: „Hryzavá satira vydavateľského priemyslu.“ A človek z vydavateľstva si zamrmle: „Vtipné, ľahké čítanie, možno pre odmietnutých autorov bolestivé, z vydavateľského pohľadu v niečom skutočné...“

Čierna komédia, na ktorej sa pobavíte. Ak beriete veci s nadhľadom a čítate medzi riadkami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vydáva sa príliš veľa kníh?
Nie! Píše sa príliš veľa kníh! Počítač má dnes takmer každý – a pretože vieme do neho naťukať slová, myslíme si, že môžeme napísať knihu, vydať ju a presláviť sa. Vezmime si napríklad Britániu – každý druhý Brit túži napodobniť autorku Harryho Pottera a sníva o rozprávkovom bohatstve, ktoré by získal napísaní vlastnej knihy. Pritom štatistika je nemilosrdná: v tejto svetovej vydavateľskej veľmoci sa predá v priemere 30 kníh z jedného titulu. Áno, iba a len 30 kusov! „Keby nebolo také jednoduché zveriť svoje myšlienky kremíkovému čipu alebo kusu papiera, ľudia by nechrlili toľko slov,“ povzdychne si jeden z hrdinov. Veď skúste si zobrať Caesara či Tacitusa, a vyškrabávajte svoje myšlienky na stovky drahých voskových tabuliek...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za to, že sa deň čo deň topíme v hromadách táranín, môže Bill Gates!

Všimnite si povedzme to množstvo instantných kníh. Vždy sa vyroja tesne po nejakej zásadnej udalosti, ako bol 11.september, smrť Michaela Jacksona. Na pultoch sa zjavia doslova za pár dní. Stačí zbierať priebežne (alebo aj na poslednú chvíľu) nejaký prvotriedny materiál, aby príbeh pôsobil vierohodne a potom to narýchlo poskladať dohromady. A máme instantnú knihu.

Kniha Bestseller je príbehom Jima Talbota, ktorý až bolestne túži vydať vlastnú knihu, no je to veľký smoliar. Jeho literárne pokusy odmieta jeden vydavateľ za druhým, hoci on je schopný obetovať pre vytúžený úspech vlastnú dušu a dokonca zdravie svojej matky. Už niekoľko rokov potajme presúval jej príspevky na súkromné zdravotné poistenie do fondu začínajúceho spisovateľa...ktorého bol jediným správcom. Čo však vo chvíli, keď matke diagnostikujú rakovinu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Paralelne s jeho príbehom sa odvíja život starosvetského spisovateľa Charlesa Randalla, ktorý tri desaťročia vydával kvalitnú i menej kvalitnú literatúru, a teraz ho vyhodila partia ziskuchtivých literárnych amatérov: tí chcú z vydavateľstva urobiť ukážkový zárobkový podnik.Skvelou postavičkou je pán spisovateľ Ken Tahr, kedysi celkom predávaný, dnes akosi za horizontom. No nevzdáva sa. Vytlačil si vizitky „Ken Tahr, spisovateľ“, vyrobil vlastnú web stránku, chodí na verejné čítania, ponúka podpísané výtlačky na eBay...a tiež píše na Amazon čitateľské recenzie vlastných kníh (veď kto nie?), upravuje svoje heslo na Wikipedii a požičiava si svoje romány v miestnych knižniciach, aby vylepšil postavenie, pokiaľ ide o počet výpožičiek. „Toto prostredie je veľmi súťaživé,“ vysvetľuje Ken Tahr. „Dá sa tým vzbudiť dojem, že si tie knihy pravidelne požičiava pomerne dosť ľudí, takže čitateľov neodradí prázdny evidenčný lístok. A niektoré z nich sa poškodia alebo ich niekto stratí, takže knižnica ich musí nahradiť, keďže ide o žiadané knihy.“

Celá kniha Bestseller je presiaknutá ovzduším intríg, podrazov, trikov a morálnych pokleskov. Alessandro Gallenzi má rozhodne skúsenosti, založil tri nezávislé vydavateľstvá a je nástupcom legendárneho vydavateľa 18 laureátov Nobelovej ceny Johna Caldera na čele vydavateľstva Calder Publications. Jeho príbeh je prešpikovaný iróniou a čiernym humorom. Je škodoradostný voči snaživým autorom a uťahuje si z vydavateľov.

Podľa neho v Británii funguje vydavateľský priemysel tak, že vám najskôr nechcú vydať nič bez ohľadu na to, aké je to dobré. A potom vám vydajú čokoľvek bez ohľadu na to, aké je to zlé. Asi sa zhodneme, že to platí nielen v Británii, ale aj u nás na Slovensku... a možno dvojnásobne.

Aký je teda rozdiel medzi vydanou a nevydanou knihou?
Prečítajte si úryvok z knihy Bestseller.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Milan Buno

Milan Buno

Bloger 
  • Počet článkov:  412
  •  | 
  • Páči sa:  464x

Robím to, čo milujem...po dlhých rokoch v médiách som sa vrhol na knihy a vo vydavateľstve Ikar mám všetky možnosti a príležitosti, ako si ich vychutnať naplno. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu