Prečítajte si bestseller...

Autor: Milan Buno | 31.8.2011 o 14:33 | (upravené 2.9.2011 o 7:46) Karma článku: 5,95 | Prečítané:  1681x

...a zvlášť vtedy, ak si myslíte, že ste nejaký napísali. Situácia vo vydávaní beletrie sa zmenila. Už nejde o knihy, ani o autorov. Podstatná je psychológia a financie. Peniaze totiž prinášajú ďalšie peniaze. A základom je dnes vytvoriť okolo knihy mediálny cirkus – osloviť špičkových agentov a PR agentúry, rozprúdiť nejakú „šepkandu“, navodiť atmosféru tajomstva a prípadne „podplatiť“ najvplyvnejších novinárov, blogerov. „Je to fantastický obchodný model!“ myslí jeden z hrdinov skvelej satiry Bestseller a nielen medzi riadkami kričí: čo tam po knihe, jej kvalite. Peniaze. To rozhoduje!

bestseller.jpgKniha Bestseller je vydarená satira na literárny svet. Vydavateľská honba za peniazmi – aj keby to mali byť Memoáre Bin Ládina či pikantné dobrodružstvá kurtizány. Nádejný, začínajúci autor si povie: „Príliš presné, pravdivé a...depresívne.“ Skúsený spisovateľ možno poznamená: „Hryzavá satira vydavateľského priemyslu.“ A človek z vydavateľstva si zamrmle: „Vtipné, ľahké čítanie, možno pre odmietnutých autorov bolestivé, z vydavateľského pohľadu v niečom skutočné...“

Čierna komédia, na ktorej sa pobavíte. Ak beriete veci s nadhľadom a čítate medzi riadkami.

Vydáva sa príliš veľa kníh?
Nie! Píše sa príliš veľa kníh! Počítač má dnes takmer každý – a pretože vieme do neho naťukať slová, myslíme si, že môžeme napísať knihu, vydať ju a presláviť sa. Vezmime si napríklad Britániu – každý druhý Brit túži napodobniť autorku Harryho Pottera a sníva o rozprávkovom bohatstve, ktoré by získal napísaní vlastnej knihy. Pritom štatistika je nemilosrdná: v tejto svetovej vydavateľskej veľmoci sa predá v priemere 30 kníh z jedného titulu. Áno, iba a len 30 kusov! „Keby nebolo také jednoduché zveriť svoje myšlienky kremíkovému čipu alebo kusu papiera, ľudia by nechrlili toľko slov,“ povzdychne si jeden z hrdinov. Veď skúste si zobrať Caesara či Tacitusa, a vyškrabávajte svoje myšlienky na stovky drahých voskových tabuliek...

Za to, že sa deň čo deň topíme v hromadách táranín, môže Bill Gates!

Všimnite si povedzme to množstvo instantných kníh. Vždy sa vyroja tesne po nejakej zásadnej udalosti, ako bol 11.september, smrť Michaela Jacksona. Na pultoch sa zjavia doslova za pár dní. Stačí zbierať priebežne (alebo aj na poslednú chvíľu) nejaký prvotriedny materiál, aby príbeh pôsobil vierohodne a potom to narýchlo poskladať dohromady. A máme instantnú knihu.

Kniha Bestseller je príbehom Jima Talbota, ktorý až bolestne túži vydať vlastnú knihu, no je to veľký  smoliar. Jeho literárne pokusy odmieta jeden vydavateľ za druhým, hoci on je schopný obetovať pre vytúžený úspech vlastnú dušu a dokonca zdravie svojej matky. Už niekoľko rokov potajme presúval jej príspevky na súkromné zdravotné poistenie do fondu začínajúceho spisovateľa...ktorého bol jediným správcom. Čo však vo chvíli, keď matke diagnostikujú rakovinu?

Paralelne s jeho príbehom sa odvíja život starosvetského spisovateľa Charlesa Randalla, ktorý tri desaťročia vydával kvalitnú i menej kvalitnú literatúru, a teraz ho vyhodila partia ziskuchtivých literárnych amatérov: tí chcú z vydavateľstva urobiť ukážkový zárobkový podnik.

writer.gifSkvelou postavičkou je pán spisovateľ Ken Tahr, kedysi celkom predávaný, dnes akosi za horizontom. No nevzdáva sa. Vytlačil si vizitky „Ken Tahr, spisovateľ“, vyrobil vlastnú web stránku, chodí na verejné čítania, ponúka podpísané výtlačky na eBay...a tiež píše na Amazon čitateľské recenzie vlastných kníh (veď kto nie?), upravuje svoje heslo na Wikipedii a požičiava si svoje romány v miestnych knižniciach, aby vylepšil postavenie, pokiaľ ide o počet výpožičiek. „Toto prostredie je veľmi súťaživé,“ vysvetľuje Ken Tahr. „Dá sa tým vzbudiť dojem, že si tie knihy pravidelne požičiava pomerne dosť ľudí, takže čitateľov neodradí prázdny evidenčný lístok. A niektoré z nich sa poškodia alebo ich niekto stratí, takže knižnica ich musí nahradiť, keďže ide o žiadané knihy.“

Celá kniha Bestseller je presiaknutá ovzduším intríg, podrazov, trikov a morálnych pokleskov. Alessandro Gallenzi má rozhodne skúsenosti, založil tri nezávislé vydavateľstvá a je nástupcom legendárneho vydavateľa 18 laureátov Nobelovej ceny Johna Caldera na čele vydavateľstva Calder Publications. Jeho príbeh je prešpikovaný iróniou a čiernym humorom. Je škodoradostný voči snaživým autorom a uťahuje si z vydavateľov.

Podľa neho v Británii funguje vydavateľský priemysel tak, že vám najskôr nechcú vydať nič bez ohľadu na to, aké je to dobré. A potom vám vydajú čokoľvek bez ohľadu na to, aké je to zlé. Asi sa zhodneme, že to platí nielen v Británii, ale aj u nás na Slovensku... a možno dvojnásobne.

Aký je teda rozdiel medzi vydanou a nevydanou knihou?
Prečítajte si úryvok z knihy Bestseller.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?