Homo bibliopatus. Vášnivý čitateľ.

Autor: Milan Buno | 7.9.2011 o 11:27 | (upravené 7.9.2011 o 17:13) Karma článku: 7,59 | Prečítané:  1896x

Áno, som bibliopat a leziem tým manželke poriadne na nervy. Moje občasné pokusy rozprúdiť diskusiu o knihách, alebo jej aspoň nejakú najnovšiu vnútiť, je nad moje sily. To akoby ste Borisovi Kollárovi zakázali plodiť deti.  Ale nepomôžem si. Využívam na čítanie každý voľný čas. Čítam všade. Hrozím sa straty zraku, čo by bola pre mňa-bibliopata tragédia (pch, vraj audioknihy, tie sú príliš pomalé a rozvláčne). Mávam absťáky, posudzujem domovy kamarátov podľa ich knižníc a zapisujem si každú prečítanú knihu.

chlap_nesie_knihy.jpgČítali ste Dumasov klub od Péreza-Reverteho? Príbeh zo sveta antikvárnikov a kníhkupcov, zberateľov a reštaurátorov starých kníh. A tam vám je bibliopat par excellence. V noci vstal z postele, chodil okolo svojich knižiek, rozprával sa s nimi, hladil ich po obálkach a prisahal im vernosť. Keby sa mal nejakých zbaviť, radšej by si odrezal jeden z prstov...

Tak ďaleko ešte nie som, ale tiež sa vytešujem z kníh stojac pred domácou knižnicou. Vyberiem knihu, pozriem názov, zalistujem a vrátim späť. Potom ďalšiu, prelistujem a vrátim. A tak dokola. Prepáč, moja najdrahšia, viem, že ťa tým niekedy poriadne vytáčam.

Pristihol som sa, že keď prídeme k niekomu na návštevu, medzi prvými pohľadmi ten môj smeruje k domácej knižnici. Akých tam majú autorov? Čo z toho som už prečítal? Fíha, toto by som si aj požičal, to vyzerá dobre....


kniznica_knih.jpgO všetkých knihách mám prehľad, lebo od roku 1994 si vediem zošitok, kde si zapisujem všetky prečítané knihy. Autor, názov, počet strán, vydavateľ, rok vydania. Tento rok som si ich už zapísal vyše 80. Pred pár týždňami som skoro skolaboval, keď som ho neopatrne nechal na stole a našla ho moja dcéra. Zrazu som počul zvuk trhaného papiera a mňa oblial pot. Ako puma som skočil k tomu malému nespratníkovi, vytrhol som jej zošit z ruky a zhrozene sa díval na natrhnutú zadnú obálku. Myslím, že moje dcéry sa dohodli s manželkou a uzavreli tajný pakt. Manželka si totiž kvôli tomu zošitku zo mňa uťahuje a vraj keď ju raz poriadne naštvem, spáli mi ho. Lebo to by bola väčšia strata ako vyhodiť knihy – tie si viem dokúpiť, či požičať. Sakra! Štve ma, že ma tak odhalila – teraz musím sekať dobrotu:-)

Bibliopatizmus sa však neprejavuje len zhromažďovaním a čítaním kníh. Rád ich posúvam ďalej, požičiavam, odporúčam a sviatok mojich blízkych sa nesmie zaobísť bez dobrej knihy. Zaujímavé je, že nikomu tým neurobím nikdy radosť, iba sebe. A mne nikto knihy nedáva, hoci ich na to „nenápadne“ vyzývam – vraj ja si viem všetko zohnať a aj tak som už všetko prečítal.


chlapik_knihy.jpgPred časom som čítal o nezvyčajnej krádeži v Zalužiciach v michalovskom okrese. Vraj tam ktosi vylomil dvere na miestnej pošte, ale neodniesol so odtiaľ ani cent. Vylomil však dvere do miestnosti doručovateľov a otvoril dva balíky. Jeden z nich si odniesol. A čo v ňom bolo? Áno, okrem iného knihy. Tomuto hovorím vášnivý čitateľ a mám pre jeho absťák absolútne pochopenie:-)

Dostávam ho totiž občas aj ja. Minule som išiel na návštevu k svokrovcom, predĺžený víkend a tak som si zobral päť knižiek. Dve som prečítal za deň, jedna bola strata času, jedna bola český preklad knihy, ktorú som už prečítal v slovenčine (iné názvy) a zrazu mi zostala na zvyšné tri dni jediná kniha. Panika, zrýchlený tep, hrôza v očiach. Utešoval som sám seba – to sa stáva, Milanko, niekedy proste nie je čo čítať, minimálne nič kvalitné. Ale to prejde, vydrž, zvládneš to!

No dobre, preháňam, nebolo to také zlé – mám smartfón, kde mám naťahaných množstvo e-kníh, takže prvotný nápor paniky rýchlo opadol:-)


A tu je moja naj päťka za posledné týždne:
Linwood Barclay: Desivo blízko
Michael Connelly: Čierny ľad
Eva Ava Šranková: Izabela. Láskou spútaní
Steve Harvey: Konaj ako dáma, mysli ako muž
Tim Ferriss: Čtyřhodinový pracovní týden

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?