Lahodné ako francúzska bageta s camembertom...

Autor: Milan Buno | 19.9.2011 o 13:35 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  2308x

Vždy keď cestujem do Francúzska, mám zopár rituálov. Jeden z nich je čo najskôr si dopriať úplne obyčajnú bielu francúzsku baguette a k tomu camembert. Úžasné spojenie chrumkavého, voňavého pečiva s mäkkou krémovitosťou camembertu. Cítite to? A túto skvelú chuť som v posledných dňoch „zažíval“ pri čítaní dvoch kníh. Skvelý historický román Izabela a eseje popretkávané pútavými príbehmi Kdyby nám Paříž vyprávěla. Ich spojenie a paralelné čítanie mi pripravili čitateľské orgie, prevoňané chutným pokrmom...

Izabela.jpgBežne zvyknem čítať viac kníh naraz. Nikdy nie dve beletrie, aby sa postavy nemiešali. No keď som začal čítať Izabelu a sčítanou kamarátkou odporučenú Paříž, začali sa hody.

Mladá Slovenka a stará história. Eva Ava Šranková napísala historický román z Francúzska 15.storočia, na čo by si trúfol len málokto. Už od prvých stránok však dokazuje, že má výborný prehľad vo francúzskej histórii , zvykoch a tradíciách. Dáva si záležať na popise dobového oblečenia, naštudovala si vtedajší jedálniček a čo oceňujem najviac - využíva jazyk, ktorý dotvára celkovú atmosféru príbehu. A tak som sa dozvedel, kto to bol herold (posol, ale aj špión v období vojny), ako si dámy zakladali na houpelande (dlhé róby) a že veľké kruhové okná pripomínajúce tvar kvetu vtedy nazývali rozety.

Autorka skvele vystihla ducha tej doby, čo je vzácne v historických románoch slovenských autorov, ktoré u nás vychádzajú.  Aj keď zasadenie do francúzskeho prostredia bolo riskantné (chcelo to detailné a trpezlivé štúdium), výsledok Šrankovej je mimoriadne verný a presvedčivý. Klobúk dolu.

Autorka sa šikovne pohrala s postavami, či to bol grobiansky nervák gróf de Moselle, oddaná pestúnka Júlia, alebo hlavná hrdinka Izabela... Už v prvej časti príbehu, keď Izabela ešte nebola ani na svete  – (prečítajte si úryvok jednej zo zlomových scén) – bolo jej meno prekliate a druhá časť, ktorá nás posunula o 15 rokov neskôr, to dokazuje. Osud Izabelu nešetrí a už na prvých stránkach ju takmer uškvaria v kotle s vriacim olejom. A odvtedy sledujeme na pozadí bojov medzi Francúzskom a Anglickom príbeh Izabely plný intríg, nenaplnenej lásky, nebojácnych rytierov. Príbeh cti, bolesti, ale aj hrdinstva.

kdyby-nam-pariz-vypravela-0063825.jpgMilovníci dobrých historických románov si rozhodne prídu na svoje a isto sa už teraz nevedia dočkať pokračovania. A pomedzi tento príbeh som sa prepletal uličkami, parkami a námestiami knihy Kdyby nám Paříž vyprávěla od Jiřího Žáka, z ktorej bolo zasa  cítiť parfém Coco Chanel (úryvok z pasáže o parížskych kaviarničkách). Napohľad neznáme a obyčajné miesta okorenil známymi postavami a udalosťami. Ako Victor Hugo prenajímal  byt na Place des Vosges za nekresťanských 1500 frankov mesačne...ako dokázal kohokoľvek prekabátiť legendárny Cartouche, parížsky Jánošík, ktorého tak bravúrne zahral Jean-Paul Belmondo.

A keď som narazil na pasáž o stredovekom „zvyku“ vylievania špiny na ulicu z okien, pobiehajúce prasce, výkaly, smrad...spojenie týchto dvoch kníh bolo geniálne. Pod prstami som doslova cítil ako ich stránkami preteká život a dostal som neodolateľnú chuť na obyčajnú bagetu s camembertom:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?