Denník odvážneho bojka alias Mamka skákavá

Autor: Milan Buno | 10.10.2011 o 12:07 | Karma článku: 5,51 | Prečítané:  2227x

Tak som sa vrátil do tínedžerských čias. Chlapčenské somarinky, rezervní kamoši, súrodenecké šarvátky, tajné spolky, pokukovanie po dievčatách, zbožňované počítačové hry, bombové želé cukríky... Taký mininávrat do obdobia –násť, kedy som si myslel, že život jedenásťročného chalana je nafigu. Tak ako život Grega, hlavnej postavy knižky Denník odvážneho bojka, ktorú mi podsunula naša susedka (tiež –násť) a ktorá je vraj cooool (tá knižka, nie susedka), že sa budem za brucho chytať. A musím povedať, že som sa bavil:-)

dennik.jpgAby sme si boli načistom hneď na začiatku: Denník odvážneho bojka nie je denník, ale pamäti, ako nás Greg upozorňuje. Denníčky si totiž píšu len dievčatá. Greg svojej mame jednoznačne povedal, aby ani náhodou nekupovala denník, na ktorom je napísané „denník“. Ale chcite niečo rozumné od žien! „Keď si myslí, že sem budem zapisovať svoje pocity alebo čo, tak jej preskočilo. Určite odo mňa nečakaj, že budem donekonečna vylievať srdce milému denníčku,“ dodáva Greg.

No nebol by to jedenásťročný chalan plný snov a ideálov, aby z toho čosi nevyťažil. Ok, bude to denník, lebo keď raz vyrastie a bude slávny a bohatý, nabetón bude mať lepšie veci na práci ako donekonečna odpovedať na hlúpe otázky, ktoré mu budú všetci klásť. A tak ich len odkáže na svoj Denník z raných liet.

Denník odvážneho bojka rozpráva o tom, aké blbé je nastúpiť po prázdninách do školy a vychádzať s chalanmi, ktorí sú vyšší, zlomyseľnejší a už im rastú fúzy! Radšej sa Grega nepýtajte, čo robil cez prázdniny, pretože o tom fakt netúži hovoriť. Najradšej by s novým školským rokom na všetko zabudol, zvlášť na jednu trápnu udalosť...

Greg je naozaj milá postavička, ktorá v mnohom pripomína moje (a možno aj vaše) detstvo.

Opisuje, ako si hneď po príchode do triedy treba vyhliadnuť najkrajšie spolužiačky, vedľa ktorých si sadne. Lebo kam si sadneš na začiatku, sedíš po celý rok. No aj tak má s dievčatami problém. „Človeče, fakt neviem, čo sa s tými babami v poslednej dobe stalo. Donedávna to bolo o hodne jednoduchšie – všetky baby proste leteli na toho, kto vedel najrýchlejšie behať. Najnovšie ide o to, ako sa obliekaš, koľko máš peňazí a či máš pekný zadok a tak podobne.“

Gregov najobľúbenejší sviatok je Halloween a tento rok navštívil aj Strašidelný dom, z ktorého sa skoro po...l. Aj Hadiu uličku, navliekol si kostým piráta s hákom namiesto ruky...no to by nebol Greg, keby sa to všetko nezopsulo a vypálilo to úplne inak.

greg1.jpgNa jeseň zaviedol telocvikár hodiny zápasenia a tak sa Greg rozhodol nabrať svaly. Zostavil si posilňovací program, vyrobil si náradie a... ale viac radšej neprezradím. Smoliar Greg sa opäť ukázal a jeho cvičenie dopadlo inak. Rovnako ako Vianočná hra – muzikál Čarodejník z krajiny Oz, kde hral strom...a tiež ako jeho kandidatúra do školského časopisu, v ktorom sa uvoľnilo miesto pre autora komiksov. Mimochodom, tam vzniklo obľúbené spojenie „Mamka skákavá“.:-)


Greg opisuje svoj nový školský rok  neuveriteľne sviežo, pútavo a určite sa veľakrát pristihnete pri úsmeve, ak nie hlasnom smiechu. Autor Jeff Kinney príbeh nielen napísal, ale aj originálne ilustroval, takže o milú zábavu a návrat do školských čias máte na jeden dlhší večer postarané.

Ak máte chuť, prečítajte si ukážky z knihy „Denník odvážneho bojka“.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?