Traja pátrači vs. detský právnik

Autor: Milan Buno | 16.11.2011 o 13:23 | Karma článku: 6,30 | Prečítané:  1623x

Ako chlapec som miloval Troch pátračov. Premúdrelého Jupitera, atletického Petra, systematického Boba...nevedel som sa dočkať každej ďalšej ich záhady a ešte aj dnes si ich prečítam. Minimálne z nostalgie. V detstve treba knihy a hrdinov, s ktorými sa môžete stotožniť, prijať ich medzi seba, prežívať spolu s nimi ich dobrodružstvá. Preto som sa potešil, keď pred pár dňami vyšla novinka Johna Grishama. Pre novú generáciu čitateľov, tínedžerov...ale ani ja, ktorý mám od puberty pekne ďaleko, som sa rozhodne nenudil. Práve naopak.

boone.jpgJeden z najpredávanejších autorov na svete, ktorý sa preslávil právnickými thrillermi ako Firma, Prípad pelikán či Cela, obsadil tentoraz do hlavnej úlohy 13-ročného chlapca. Kto čítal Maľovaný dom vie, že Grisham dokáže pútavo a napínavo vykresliť aj detský svet – príbeh malého farmárskeho chlapca chytí za srdce a zostane vo vás ešte dlho po dočítaní.

Podobne je to aj s knihou Theodore Boone – detský právnik. Theo je dieťa, aké by som chcel zo svojich dvoch dcér vychovať:-). Theo je chalan, akého by som chcel mať za kamoša a ktorého by som ako tínedžer miloval.

V mestečku Strattenburg zavraždia pani Duffyovej. Obvinený je jej manžel, ale neexistujú žiadne dôkazy. Absolútne nič, vďaka čomu by ho odsúdili a šiel by spravodlivo sedieť za mreže. Až dovtedy, kým sa neobjaví nečakaný svedok. Ilegálny emigrant zo Salvádora, ktorý však nesmie prehovoriť, inak ho vyhostia a už nebude môcť posielať svojej rodine a štyrom malým bratom peniaze. Theo sa o ňom dozvie a začína hľadať riešenie: ako neprezradiť očitého svedka a pritom nenechať uniknúť chladnokrvného vraha? Iba Theo pozná pravdu, no zdá sa, že nič s tým nemôže urobiť...

Nebudem viac prezrádzať – príbeh sa číta ľahko, je napínavý, pútavý, hoci iný ako jeho právnické hity, no stále je to Grisham-geniálny rozprávač.

Najúžasnejšia je však postava Theodora Boona (pekné priezvisko, keď ho nahlas vyslovíte:-)).

„Väčšina jeho priateľov hrala bejzbal, futbal, plávala alebo sa len tak potulovala a čakala na večeru. On zatiaľ sedel v tmavej firemnej knižnici...miloval toto miesto. Prenikavú vôňu pravej kože, staré koberce a zaprášené právnické knihy. Vládla tam atmosféra dôležitosti.“

boone2.jpgKeďže jeho rodičia sú právnici, odmalička sa pohybuje po súdoch, sedával na pojednávaniach a vypočutiach. Robieva rodičom poslíčka do podateľne v budove súdu. Motká sa po chodbách a všetko právnické sa na neho lepí ako žuvačka. Pozná sudcov, právnikov i policajtov. Sníva o živote v súdnej sieni a o tom, že raz bude sudcom. Dokonca vybavil pre triedu, aby mohli ísť v rámci Občianskej náuky na exkurziu – otvorenie prípadu vraždy pani Duffyovej.

Theo je nádherná postava a takisto jeho príbeh. Chodí do školy, lebo vie že musí, ale pokiaľ sa dá, uteká na súd. Radí svojim spolužiakom, ak majú nejaký problém. A nečudoval by som sa, ak by niektoré decká po dočítaní Detského právnika zatúžili stať sa tiež advokátmi, sudcami, právnikmi...

Prečítajte si prvé strany z knihy Theodore Boone – Detský právnik.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?