Ako chutí svet?

Autor: Milan Buno | 29.12.2011 o 14:36 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1279x

Spoznal som ju pred rokmi, keď som sa ako novinár plavil loďou okolo chorvátskeho pobrežia. Bola to milá, príjemná spoločníčka v stredných rokoch. Rozhľadená a zaujímavá. Milovníčka cestovania a dobrodružstva, ktoré pre ňu boli ako droga. Fanúšička toho pravého cestovania: žiadne hviezdičkové hotely, pohodlné auto či ošetrená strava. Dôležitejšie boli príbehy, zaujímavé zážitky a vzácne skúsenosti. Po rokoch som sa s ňou stretol opäť. Virtuálne.

viera1.jpgPod vianočným stromčekom ma totiž okrem iného čakala aj kniha Viery Václavkovej Takto chutí svet. S podpisom a venovaním. Cez mojich rodičov, ktorí ju tiež poznajú už dlhé roky, čo som pri našom prvom stretnutí netušil. Milé prekvapenie, do ktorého som sa hneď zahryzol.

Takto chutí svet je útla knižočka, nevšedný cestopis. Viera si všíma drobnosti, ktoré dá obyčajným perom na papier a tak sa s čitateľom podelí o pohodu, vzrušenie z objavovania, láskavý dotyk s prírodou a ľuďmi. Od afrického Zimbabwe, cez americkú Guatemalu až po ázijskú Kambodžu. Rastlina, ktorá sa v púšti dožije aj bez vody stovku rokov...honeybadger alias medojed prehrabávajúci sa v odpadkových košoch...večerné milovanie slonov...či úžasný príbeh rodeného Pezinčana Milana Belana, ktorý azda ako jediný Slovák vlastní v Namíbii farmu.

viera3.jpgJej príbehy z takmer dvadsiatky krajín celého sveta nie sú klasickým cestopisom. Viera sa nehrá na cestovateľa všadebola, čo všetko najlepšie vie a snaží sa miestam vtlačiť svoju pečať. Práve naopak.  Nechá si miesta vo všetkých kútoch zemegule vtlačiť do svojej pamäte, srdca a spomienok. Pečať  ľudí, iných kultúr. Cítiť z jej písmen rešpekt k prírode, lásku k ľuďom, nech majú akúkoľvek pokožku, ťažký osud či zjazvenú tvár. Zo svojich ciest ponúka len čriepky, úlomky, akoby vám ich rozprávala večer pri hrejivom krbe. V rukách držíte voňavý čaj a s jemným úsmevom načúvate...

Milujem takéto virtuálne stretnutia s príjemnými spoločníkmi po rokoch. Niekedy sú výdatnejšie a vzácnejšie ako tie každodenné, reálne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?