Láska sa nedá naplánovať...

Autor: Milan Buno | 23.1.2012 o 13:30 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  1276x

Je úžasné, ako vám jediný človek dokáže zmeniť život. Človek, ktorý vás pochopí, vidí vo vás to dobré a chce vám pomôcť nielen preto, že sa to patrí, ale naozaj zo srdca. Viktória prežila kruté detstvo. Bola v domove, v pestúnskych rodinách, ktoré s ňou zaobchádzali zle, v jednej ju dokonca vyhladovali, nikto jej neveril... Ale aj odvrhnutý, nemilovaný a osamelý človek bez koreňov je schopný milovať rovnako ako ktokoľvek iný.

Rec_kvetov.jpgViktória je hlavná hrdinka knihy Reč kvetov a zo stránok cítiť až bolestnú túžbu, aby nesklamala. Celý život si ju prehadzovali pestúnske rodiny ako horúci zemiak, nik nemal s ňou trpezlivosť, nik ju neprijal za svoju, až raz... objavila v sebe talent. Porozumela reči kvetov a začala nimi meniť životy ľudí, hoci sama sa snažila prekonať démonov zo svojej minulosti.

Bolestne izolovaná a hlboko nedôverčivá. Taká bola odmalička Viktória a v tom utrpení boli pre ňu záchranou kvety. V izbičke na koberci si ich vysadila do škatúľ od mlieka, ktoré si kúpila za našetrené peniaze. Rýchlo zistila, že „ani poslušnosť vám nezaručí, že dostanete to, čo vám sľúbili.“ A tak sa vzďaľovala a uzatvárala ešte viac. Ona sama bola ako bodliak...

„Bodliak znamená beznádej. Nenávisť a nedôveru voči ľuďom. Moje pocity ešte nič nevyjadrilo slovami tak ako bodliak...Rastie všade. Asi preto, že ľudia sú k sebe zlí...“

Diffenbaugh.jpgPríbeh Reč kvetov je majstrovským prepletaním dvoch časových rovín. V prvej Viktória ako desaťročná žije u Elizabeth, náhradnej matky, ktorá jej dala skutočné teplo domova, lásku a nehu. Ukázala jej, že život môže byť nádherný, že aj na nej záleží a že je jedinečná. „Ešte nikdy som necítila toľko pochopenia a lásky ako v tejto chvíli,“ pomyslela si v jednej chvíli Viktória.
Táto minulosť sa umne strieda so súčasnosťou, v ktorej má Viktória 18 rokov, začína pracovať v kvetinárstve u Renáty, ktorá jej tiež dala pocítiť, že je dôležitá, šikovná a schopná. Tam navyše stretne osobu zo svojho detstva, pričom autorka postupne odkrýva bolestné tajomstvo z minulosti. A Viktória sa musí zrazu rozhodnúť, či sa oplatí riskovať všetko pre druhú šancu na šťastie a lásku.
Elizabeth aj Renáta dali Viktórii krídla, no utrpenie v nej je hlboko zakorenené a tlačí ju k zemi. Odmieta lásku i pomoc. Mnohé situácie vám budú lámať srdce a vy budete mať chuť vojsť do knihy, chytiť ju za ramená a zatriasť ňou: „Prečo sa preboha tak brániš láske? Prečo sa nenecháš milovať?!“

Reč kvetov je krásna meditácia o vykúpení, odpúšťaní a schopnosti milovať...i prijímať lásku. Autorka Vanessa Diffenbaughová vložila do takmer tristo stránok neuveriteľnú dávku porozumenia a súcitu, a urobila tak z Reči kvetov knižku, na ktorú sa tak rýchlo nezabúda.

Prečítajte si úryvok z knihy Reč kvetov – Bodliak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?