Nekričia. Neútočia. Ale šepkajú nehu a čistotu...

Autor: Milan Buno | 10.2.2012 o 11:40 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1299x

Milujem pekné veci. Žijeme v časoch materializmu, šašov, exhibicionistov, braku...a tak som vďačný za každé voňavé sústo. Obrazom sa veľmi nerozumiem (Picassovo múzeum v juhofrancúzskom Antibes ma rýchlo začalo nudiť:-)), ale toto ma naozaj dostalo. Verše Kamila Peteraja vpísané do nežných obrazov maliara Martina Augustína. Skvelé spojenie, ktoré je pastvou pre oči, aj dušu.

Každý deň berieme do ruky nejakú knihu. Aby sme zrelaxovali, unikli z reality, našli podobné trápenia a bolesti, inšpirovali sa, či nakazili sa vášňou. Aby sme vzlietli...

Anjelom tým krídla vrátim
Deťom zasa smiech
Vetru všetky krásne slová
A milencom hriech

Jedinecne_dielo.jpgPri tomto diele to ide. Vzlietnuť. Bosá v priesvitných šatách je 18 ilustrácií s básňami a k tomu dve veľké grafiky-maľby, do ktorých sú  vpísané verše. Verše, ktoré zrazu získavajú úplne iný nádych, prenášajú nás do inej dimenzie. Peteraj je jednoducho macher – do krátkych sentencií vie vtlačiť rôznorodosť nášho sveta. Radosti i trápenia, lásku i nenávisť. Krásu, nehu, ale aj škaredosť a mrzkosť. V tomto je neprekonateľný. A keď sa k tomu pridajú obrazy, na ktoré sa neviete vynadívať, lebo dýchajú tajomstvom a prísľubom čohosi nádherného... je to úžasný pocit.

Teším sa z každej takejto jedinečnosti, originálneho nápadu a  vydareného projektu. Spojenie veršov a obrazov sem rozhodne patrí – knižku básní si vezmem do postele a zarámované obrazy, do ktorých vplávali verše,  zavesím na stenu. Ozaj, už ste si niekedy zavesili knihu na stenu?:-)

Peteraj s Augustínom už pred pár rokmi získali ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska (za knihu Toto je moja reč). Nebojím sa povedať, že pri najbližšom výbere najkrajších kníh bude Bosá v priesvitných šatách silným kandidátom...

Pozrite si knižný trailer k tomuto dielu (mimochodom, skvelý podmaz a vydarený hlas Boba Kantora, klávesáka zo skupiny Team:-))

Trailer_foto.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?