Nič nejde rýchlo a bezbolestne!

Autor: Milan Buno | 22.6.2012 o 9:20 | Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1065x

Žijeme v dobe, keď všetci chcú všetko rýchlo a bez námahy. Skúste si vygoogliť „rýchlo a bezbolestne“ a vyhodí vám: „rýchlo a bezbolestne odbúrať tuk“, alebo „trvalá epilácia rýchlo a bezbolestne“ či „naučte sa rýchlo a bez námahy cudzí jazyk“. Ale čo by ste povedali, keby vám niekto ponúkol čokoľvek, čo inak trvá dlho, je s tým spojených plno starostí, vybavovania a problémov, ale vy to môžete získať lusknutím prstov a bezbolestne? Odolali by ste ponuke?

docekalova_kniha.jpgNie je veľa vecí, ktoré by mal človek právo získať rýchlo a bezbolestne. Život je stvorený pre námahu, bolesť, krv, pot a slzy. Pretože tým sa stávame lepšími.

Presne o tom je román Rychle a bezbolestně, v ktorom česká scenáristka Markéta Dočekalová vytvorila pestrú mozaiku postáv a osudov, ktoré umne pospletala, poprepájala, posúvala dopredu, aby našli seba, hodnotu skutočného života.

„Tento svet je totiž plný pokušenia a množstva ľudí, ktorí mu nedokážu odolať. Netušia, keď sa nechávajú zlákať na scestie, že podpisujú zmluvu so sebou samými. So svojím osudom a životom. A verte, že každá zloba je vždy potrestaná. Nešťastím človeka je, že len málokedy rozpozná svoje chyby a omyly. A ak si ich aj uvedomí, býva už neskoro. Že mal žiť inak a lepšie.“

Príbeh sa začína priamo v čudnom obchodíku, v ktorom pôvabná Nikol a jej otec ponúkajú ešte čudnejšie dohody (prečítajte si práve túto časť). Môžete si zaželať čokoľvek, no zároveň sa musíte "upísať diablovi", že niekedy v budúcnosti sa udeje čosi, čo bude trvať dlho a bude to bolestné. Neviete, kedy to bude, ako dlho to bude trvať, ani aké bolestné to bude. Mnohí neodolajú a podľahnú.

Niektorí neveria a hazardujú so svojimi želaniami ako Filip, rozšafný mladík, ktorý si chce užívať život. Myslí si, že je v pohode a len tak zo srandy si zaželá „suprový, úžasný, cool tetování nádhernýho barevnýho čínskýho draka na celej zádech“. Proste aby bol in...no čoskoro zisťuje, ako opatrne treba narábať so želaniami a túžbami. Pretože tie neovplyvnia len nás, ale aj naše okolie. Filip si vytrpel svoje, zaplatil za blbé tetovanie vysokú cenu, no napokon našiel lásku, pre ktorú bol ochotný meniť domovy aj zamestnanie. Na začiatku by nikto nepovedal, že bude schopný takého hlbokého citu... Áno, každá duša potrebuje k svojmu vývoju niečo iné. Každý dostane presne ten druh utrpenia, ktorý mu pomôže stať sa lepším človekom.

docekalova_sny.jpgAlebo žurnalistka Lenka a jej nomen omen. Lenka Drtilová. Urobí reportáž o pôvabnej Nikole a jej starom otcovi, ktorí majú zvláštny obchodík? Prezradí ich a zničí im tak život? „Rozdrtí“ ich osudy a nádeje? Aj ona podpísala zmluvu a mala želanie...a aj ona zaplatila zaň veľkú cenu. „Hrozne to bolí,“ šepla a plakala.

Už po pár stranách dôjde v knihe Rychle a bezbolestně k veľkej reťazovej nehode, obrovskej tragédii na diaľnici...a postupne sa odkrývajú reťazové súvislosti, vzťahy, prepojenia. Život často píše neuveriteľné a dramatické príbehy, stačí len počúvať a vnímať. To autorka M.Dočekalová zvládla na jednotku, a hoci príbeh založila na mágii (záhadná firmička), jej postavy i posolstvo sú hlboko ľudské a aktuálne.

„Títo ľudia, všade tam naokolo, žijú na dlh...Nechápu, že život je predovšetkým otázka rovnováhy. Dostanú len to, čo sami dajú. A mnohí nedávajú vôbec nič, pretože len berú. Sú to stratené blúdiace koráby vo vesmíre. Nikdy nezakotvia. Nespočinú. Nenájdu pokoj. Ešte tisíckrát budú podstupovať životné lekcie a nádejať sa...a bude mnoho tých, ktorí to nepochopia nikdy. Boja sa pekla, ale netušia, že ho už žijú. A hovoria to presne takto – že si užívajú.“

Jednoducho, nič v živote nie je zadarmo a každý za svoje želanie jedného dňa zaplatí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Všesvet

Brno je skrytý poklad, ukážeme vám jeho tajomstvá

Mesto hospůdek a modernej architektúry.


Už ste čítali?