Kniha napísaná zmyslami

Autor: Milan Buno | 1.8.2012 o 13:39 | (upravené 1.8.2012 o 17:13) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  706x

Je úžasné, ak občas narazíte na knihu ako je Lampa. Je to príbeh plní vôní, chutí a hudby. Príbeh napísaný zmyslami. Užívate si nádheru, ktorá pred vami ožíva. V istých chvíľach, keď autorka opisuje lahodné a zmyselné vône, akoby som začul klavír, tóny Debussyho. A keď opisuje pálivé slnko, horúci vzduch, doslova som ho cítil aj ja. Lawrensonová má dar, talent a Lampa je skvelý tip na letné čítanie.

lampa.jpgRomán Lampa tvoria dve dejové línie. V súčasnosti sa stretne Eve a Dominic, na brehoch Ženevského jazera, v záhradnom bludisku Labyrint piatich zmyslov. Eve zišla z cesty, stagnovala v práci, v súkromí a paradoxne v bludisku našla životnú lásku. Presťahujú sa do francúzskeho Provensalska, na usadlosť Les Genévriers, kde chcú utužiť svoj nový vzťah.
Od tej chvíle je príbeh doslova prevoňaný levanduľou, sladkými plodmi ovocných stromov...

"Z vysokánskej moruše pri ovčinci padali plody až v obscénnom prívale hojnosti. Pchali sme si ich do úst, šťavnatá sladkosť nám vybuchovala na perách a na jazyku, až sme mali fialové ruky aj líca... Pulzovanie, ktoré vytláčalo von sladkú, omamnú vôňu, sa zrýchlilo, keď som sa zohla po napadané figy a potom som ich roztvárala, hľadajúc hmyz, už teraz opitý šarlátovou dužinou."

Na tom istom mieste kedysi dávno žila Bénédicte Lincelová, ktorá sa nešťastne zamilovala do Andrého a ich symbolom bola lampa. Starodávna s ozdobným železným rámom. Stala sa ich signálom. Chcem ťa, čakám ťa. Nie si v tme sama.

Postupne sa tieto dva príbehy prepletajú a spoločne odkrývame záhady a tajomstvá týchto dvoch línií. Život sa však zriedkavo uberá smerom, ktorý očakávame. Idylka Eve a Dominica postupne dostáva trhliny – vynára sa Rachel, exmanželka jej priateľa. Ako prízrak, plazivý nepokoj, ktorý jej spôsoboval čudesné tušenie, mrazenie... Eve neskôr skoro zabije preborená strecha a pri výkope nového bazéna nájdu ľudské kosti a lebku.
Hlavná hrdinka rýchlo zisťuje, že všetci chcú odpovede a jasné závery, ale v živote to tak vždy nebýva. Človek sa uspokojí s tým najlepším dosiahnuteľným výsledkom, zmieri sa s tým, že všetko nedokáže vysvetliť...

Prečítajte si úryvok o levanduľovom priemysle.

lampa-provence.jpgLawrensonovej kniha má však to, čo márne hľadáte v iných podobných príbehoch: atmosféru a úžasnú hru so slovami. Opisuje vetry, ktorých sa Provensalskom preháňa do dvesto a vy ich cítite na pokožke a vo vlasoch. Jemnejší bise, čiže božtek. Studený severný vetrisko l´air noir alebo bise noir, čierny vietor, čierny bozk, ktorý je zúrivý a mrazivý. Alebo medvedí vietor – le vent de l´ours, vietor melancholických básnikov, maliarov a rojkov.

Pri jej opise vin de noix, orechového vína, sa mi zbiehali slinky, hoci víno nepijem. V júni nazbierali ešte zelené vlašské orechy, ktoré sa potom nechali lúhovať spolu v červenom víne, pálenke eau-de-vin, s pridaným cukrom a pomarančmi. Vzniklo z toho sladké svetlohnedé víno, orechový likér, ktorý prichádzali nakupovať ľudia z ďalekého okolia.

Z knihy Lampa doslova vytekajú šťavy, cítiť z nej vône, počuť krásne melódie. Možno je to aj tak trochu na škodu príbehu, ktorý ustupuje do úzadia a celé to vnímate ako pokojnú prechádzku po rozkvitnutých záhradách. Každopádne je to však ideálne čítanie pre tých, čo museli zostať doma a o dovolenke môžu iba snívať. Užijete si ju:-)

„Počula som, že šťastné detstvo je vlastne prekliatím, pretože nič, čo po ňom nasleduje, sa mu nemôže vyrovnať. Ľudia však chcú niekedy priveľa. Nedokážu prijať, že život je samý zápas a že šťastie sa dá nájsť, keď človek tie zápasy vybojuje. Že síl možno čerpať z rezerv, ktoré vznikli v dobrých rokoch.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?