Čierna kniha katolíckej cirkvi

Autor: Milan Buno | 8.8.2012 o 13:33 | Karma článku: 14,46 | Prečítané:  29536x

Mala iba deväť rokov. Jej nevlastný otec ju znásilnil a ona otehotnela. 36-kilové dievčatko malo vynosiť dvojičky, ktoré ohrozovali jej život. Matka dieťaťa poslúchla rady lekárov a súhlasila s potratom. Prípad sa dostal aj do médií a vyvolal pozornosť arcibiskupa, ktorý vyhlásil, že všetci, čo s interrupciou mali do činenia – teda dievča, matka i lekári – sú automaticky exkomunikovaní. Neskôr sa prípad preniesol aj do Vatikánu, odkiaľ prišlo so súhlasom pápeža rozhodnutie Kongregácie pre náuku viery: „Učenie cirkvi týkajúce sa absolútneho zákazu potratov platí bez akejkoľvek výnimky a dôvodom na interrupciu nie je ani ohrozenie života matky.“

ciernakniha.jpgTento prípad sa stal pred tromi rokmi v Brazílii a v Čiernej knihe katolíckej cirkvi je podobných krutostí, podvodov a nepochopiteľných činov zo strany cirkvi oveľa viac. Toto je jedna z vecí, ktoré nedokážem pochopiť, ospravedlniť a prehrýzť, pokiaľ ide o cirkev. Namiesto toho, aby dievčatko  obhajovali, povzbudzovali, upokojovali, ho odkopli ako najväčšiu hriešnicu. Dokonca potľapkali po pleci arcibiskupa, že k prípadu pristúpil delikátne...

Priznávam, nie som veriaci, no Čiernu knihu katolíckej cirkvi som nevzal do ruky preto, aby som sa vo svojom ateizme utvrdil; aby som si zanadával na cirkev a povedal – pozrite, to sú ale svinstvá. Nie. Moja babička, ktorú som miloval, bola silná veriaca. Moje najbližšie tety, s ktorými som sa často stretával...aj suseda, ktorú moje dievčatá rady navštevujú, chodí denne do kostola a máme ju radi. Rešpektujem, tolerujem, nie je vo mne ani troška zloby, zatrpknutosti či odsudzovania.

Čierna kniha katolíckej cirkvi je však neuveriteľná prehliadka pokleskov, hriechov a hlúpej tvrdohlavosti. „Pretvárka, lož a faloš,“ ako spieval Jaro Filip. Vyše 200 strán šokujúcich, perverzných a bizarných faktov, prípadov z histórie katolíckej cirkvi. Či ste ateista alebo veriaci, táto kniha vás pobúri, vyprovokuje, prinúti zamyslieť sa. Hoci si katolícka cirkev už dvetisíc rokov nárokuje vedúcu pozíciu v oblasti morálky a duchovna, sama robí neuveriteľné podrazy, má špinavé ruky a takmer neustále znepokojuje škandálmi.

Najväčšia kríza katolíckej cirkvi? - čítajte úryvok z knihy.

Je to skvelé čítanie od križiackych výprav ako nástroja cirkevnej politiky, cez rituálne vraždy, nepriateľstvo voči Židom, pachtenie sa za mamonom až po súčasný boj cirkvi proti modernej dobe. Je to prehliadka zastierania, zahmlievania a popierania. Autor však nechcel touto knihou znevážiť cirkev, ponížiť kňazov, biskupov...sám Michael Hebeis dlhé roky pracuje v cirkevných združeniach a nadáciách, zaoberá sa históriou cirkvi.

kadidlo.jpgJeho Čierna kniha katolíckej cirkvi má otvoriť oči a nastaviť zrkadlo, aby videla priepasť, ktorá sa rozširuje medzi jej zbožnými ideálmi a trpkou realitou. Možno to Hebeis robí až extrémne, výpočtom pekelných hriechov, zločinov a perverzitou cirkvi...ale asi práve tak to treba. Veď na zozname hriechov sa dajú najlepšie odhaliť pokušenia, ktorým podliehame. A následne sa im vyhnúť, odstrániť ich, napraviť.

„Táto kniha nie je určená romantikom, ktorí chcú mať cirkev zahalenú do vône kadidla a šepotu latinských modlitieb.“(Michael Hebeis)

Som presvedčený, že mnohí veriaci budú soptiť – prečo len hriechy, veď toľko dobrého cirkev urobila pre ľudí. Neviem, či existuje niečo ako Biela kniha katolíckej cirkvi, nepátral som. Myslím si však, že takúto Čiernu knihu treba – aj v politike (napokon, trošku sa k nej približuje súčasná Nicholsonova Gorila), v medziľudských vzťahoch... Ak sa totiž tvárime, že nič nevidíme a nepočujeme, len ťažko sa môžeme zdokonaľovať. Ignorovanie určite nie je tá správna cesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater

Rady, ako sa v dnešnej dobe nezblázniť.

Stĺpček Petra Schutza

Dycky Most si už asi nezaspievame

Dvaja noví podpredsedovia bez minulosti nie sú generačná výmena.


Už ste čítali?