Prísť o dieťa, to trhá srdce!

Autor: Milan Buno | 3.10.2012 o 10:10 | Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1189x

Keď sa dieťa človeku dostane do srdca, už nejde o to, čo je správne a čo nie. Je veľa žien, čo porodili deti manželov, ktorých nenávideli... alebo ešte horšie, porodili deti mužom, ktorí sa na nich dopúšťali násilia. Tie ženy náruživo ľúbili svoje deti, hoci celý život nenávideli surovca, čo ich splodil. Pred láskou k dieťaťu sa prosto nedá brániť. A čo spraviť napríklad s dieťaťom, ktoré prežilo štyri šťastné roky s milujúcimi rodičmi, hoci svoju biologickú matku vôbec nepozná a tá ho chce teraz späť? Je spravodlivé vrátiť jej dieťa a odtrhnúť od rodičov, ktorý mu dali všetko vrátane svojho srdca?

svetlo_lucka.jpgPri čítaní tejto knihy som si oveľa intenzívnejšie uvedomoval, ako milujem svoje dve dcéry. Po jej dočítaní by som si ich najradšej vložil do vrecka ako klokan svoje mláďa do vaku, aby som ich mal stále pri sebe. Aby som stále cítil vôňu ich vlasov, jemnosť pleti, tvar malých prštekov a počul zvuk ich dychu, keď sa mi schúlia v náručí a pritisnú ku mne tváričku. Keď si vložia hlavu do priehlbinky pod bradou a zapadne tam ako chýbajúci kúsok mozaiky.

„Aké je to byť otcom? Pýtam sa vážne, kamarát.“
„Na toto ťa nič nepripraví. Neveril by si, ako ťa dieťa vie odzbrojiť. Chytí ťa za srdce. Nečakaným útokom.“

Kniha Svetlo medzi oceánmi je neuveriteľne emotívna a hĺbka jej príbehu sa slovami len ťažko opisuje. Som presvedčený, že aj silnejším čitateľom vtisne slzy do očí a prinúti zamyslieť sa. A práve v tom sa spozná dobrá kniha.
Svetlo medzi oceánmi rozpráva príbeh Isabel a Toma Sherbournovcov zo začiatku minulého storočia. Tom sa práve vrátil z vojny a prijal miesto strážcu majáka na vzdialenej Janusovej skale. Na opustený ostrov priváža záchranný čln zásoby iba každé tri mesiace, no mladomanželia by boli šťastní nebyť jednej veci. Isabel už trikrát potratila, je psychicky na dne a práve vtedy more vyplaví na breh čln s mŕtvym mužom a malým dieťaťom (začítajte sa do úryvku, v ktorom objavia čln).

svetlo_kniha.jpgVojna Isabel  niečo naučila – nebrať nič za isté. Nie je bezpečné odkladať na neskôr čosi, čo stojí za to. Život vám uchmatne veci, ktoré si opatrujete ako vzácnosť, a už vám ich nikdy nevráti. Treba sa chopiť príležitosti...kým to neurobí niekto iný.
Isabel podľahne emóciám a presvedčí Toma, aby si neznáme dieťa nechali. A začne sa šťastný život malej rodinky s rozkošnou Lucy...

Ich tajomstvo by mohlo byť navždy zachované, nebyť Tomovej čestnosti a zodpovednosti. Po štyroch rokoch totiž zistia, že matka dieťaťa žije a dokonca v mestečku, odkiaľ Isabel pochádza. Tom má výčitky svedomia, už dlho žije s ťaživým hriechom klamstva a nedokáže sa s tým vyrovnať.

"Výčitky svedomia? Preboha, Isabel, nehovoríme predsa o šlohnutí pol šilingu z kostolnej pokladničky! Hovoríme o živote dieťaťa. A aj o živote jednej ženy.
Každý moment nášho šťastia je na jej úkor. To nie je v poriadku, nech si na to vymýšľame akékoľvek zámienky."

Tom napokon podľahne tlaku svedomia. Celý dovtedajší život žil poctivo, férovo a teraz stojí pred rozhodnutím, ktoré je vlastne neriešiteľné pre čestného muža, ako je Tom. Zradiť manželku a dcéru, ktorú nekonečne miluje? Alebo sa zachovať spravodlivo, lebo to je v jeho prirodzenosti? Dobre vie, že zlo a neprávosť sú ako soľ – nikdy sa jej nezbavíte, zažerie sa do vás ako rakovina, ak si nedáte pozor. Správne a nesprávne totiž môže byť spletené ako dva hady, že neviete, ktorý je ktorý, kým nezastrelíte oboch, a potom je už príliš neskoro.... „Ako mám prehrabať uhlíky, aby som sa nepopálil?“

Viac už nebudem prezrádzať, no verte, že táto kniha vás nepustí po poslednú stranu. Zatočí sa vám z nej hlava a sami budete na hranici – kto má väčšie právo na dieťa? Ako vyriešiť túto morálnu dilemu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?