Ako som si užil 1.digiromán na Slovensku

Autor: Milan Buno | 30.1.2013 o 17:00 | Karma článku: 7,86 | Prečítané:  1222x

Predstavte si, že čítate skvelý konšpiračný triler a zrazu sa vám začnú na pozadí objavovať mystické symboly. Postava príbehu sa dostane do Himalájí a vy máte odrazu zasnežený displej  (tabletu alebo smartfónu), takže ho musíte dotykom prstu zotrieť. Potom sa hlavný hrdina dostane do tmavej miestnosti, aj vám stmavne displej a objaví sa sviečka. Dotykom prstu ju zapálite a čítate pri nej ďalej. Keď mačetou komusi zotnú hlavu, displej vám zafŕka krv... Nie, nepreniesli sme sa do budúcnosti:-) Toto je 1.interaktívny digiromán na Slovensku, ktorý dnes vyšiel a rozhodne ponúka skvelé divadlo!

Obalka_mala.jpgVyššia úroveň zážitku
Apokalypsa je konšpiračný triler Maria Giordana, ktorý sa odohráva najmä vo Vatikáne. Pápež nečakane odstúpil a bez stopy zmizol. Jeho najbližších dôverníkov začne ktosi surovo vraždiť a stopy vedú k záhadnému rádu i stredovekému proroctvu. Do pátrania sa púšťa reportér Peter Adam...
Triler Apokalypsa prirovnávajú k mixu Dana Browna a Umberta Eca. Príbeh je to naozaj dynamický, napínavý, skvele napísaný...ale jeho pridanou hodnotou, ktorá román posúva o niekoľko levelov vyššie, sú filmové zábery, zvukové efekty a interaktívne prvky.

Toto je naozaj iná úroveň čítania, ktorá ma úplne dostala. Rád si ku knihám púšťam podmazovú hudbu – čítam povedzme nejaké krimi, tak čosi dynamické. Pri čítaní mysteriózneho príbehu si dám Mika Oldfielda či Vangelisa. Jednoducho, chcem vnímať knihu aj ďalším zmyslom.

 

Zopár zaujímavých efektov
Apokalypsa doslova umocňuje zážitok z prečítaného, preto odporúčam čítať so slúchadlami.

- v príbehu sa napríklad dostanete do Himalájí, prehrá sa vám krátke video Anny, ktorú zhodili do trhliny v ľadovci, hrozivý výkrik a nasledujúca strana je celá zasnežená
- príbeh vás zavedie do malého baru na Piazza Sant´Eustachio a v pozadí počujete ruch baru, vravu, takže cítite, akoby ste tam naozaj boli
- keď jedna z postáv položí na stretnutí v tomto bare papierik na stôl, aj vám sa na displeji zobrazí stôl so šálkou kávy a vedľa zložený papierik; kliknete naň a papierik sa otvorí; môžete si ho zväčšovať, presúvať po stole
- v ďalšej kapitole sa dostanete k trezoru, ktorý musíte otvoriť správnou kombináciou, ak chcete pokračovať ďalej v čítaní...pretože aj postava románu musela prekonať takúto prekážku
- v inej kapitole na vás vypadne zo skrine mŕtvola, alebo zoskakujete s hlavným hrdinom padákom na malý ostrov
- a keď vybuchne vatikánska Bazilika Sv.Petra, tak si to v krátkom videu naozaj aj pozriete – mohutná explózia a obrovský hríb dymu.

Jednoducho, je to stále „písaná“ kniha spojená s filmovými zábermi, zvukmi, hudbou a rôznymi efektmi. K tomu výborné grafické prostredie a kvalitný dabing (v podaní moderátorov Gregora Mareša a Janette Štefánkovej). Prvé dve epizódy zadarmo si rozhodne mnohých obmotajú okolo malíčka:-), len potom  treba čakať na ďalšie – nasledujúcich  11 bude uvoľňovaných postupne každý týždeň po dve. Ako správny napínavý triler.

Screen_zasnezene.PNG Screen_sviecka.PNG

Screen_notes.PNG Screen_trezor.PNG

Pre koho je takýto digiromán?
V prvom rade pre tých, čo majú iPhone, iPad, smartfón, či tablet. Digiromán beží na operačných systémoch Android a iOS.

Asi budú niektorí frflať, že to je nejaký mačkopes, ani kniha, ani film. Že kniha je najlepšia bez všetkého podsúvania akýchsi  videí alebo efektov. Áno, každý máme nejaké predstavy a proti gustu žiaden dišputát.
Budú teda takýto digiromán čítať knihomili...napríklad ako som ja? Ročne prečítam cca 150 kníh, drvivá väčšina je papierových a občas siahnem po elektronickej. Apokalypsa je však čosi iné – nie je to e-kniha, ani film...je to plnohodnotný digiromán, ktorý zažijete (takmer) ako na vlastnej koži. A ja som si ho skutočne užíval.
Fascinuje ma, ako sa dajú vo svete kníh využiť technológie a ako sa dá pohrať s písaným príbehom (lebo stále je to aj napriek videám a efektom predovšetkým plnokrvný knižný príbeh). Je skvelé, že také čosi dorazilo aj na Slovensko a v takých chvíľach dostávam také pravé čitateľské zimomriavky:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?