Život je sviňa...a na vine sú hviezdy!

Autor: Milan Buno | 4.3.2013 o 9:59 | (upravené 4.3.2013 o 10:26) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  2455x

Predstavte si, že čítate knihu, ktorú si od prvých strán obľúbite, prežívate s postavami ich životy, hltáte stránku po stránke...a zrazu sa kniha končí. Uprostred vety hlavnej hrdinky. Z ničoho nič a vy šokovane pozeráte na biele strany. Do šľaka, čo to má znamenať? Ako si to ten spisovateľ mohol dovoliť?!

sutaz1.pngToto je jedna zo základných línií novinky Na vine sú hviezdy, ktorú časopis Time označil za knihu roka 2012 a v rebríčku bestsellerov New York Times sa držala nepretržite neuveriteľných 52 týždňov.
Hlavná hrdinka Hazel má len 16 rokov a možno jej Anna prirástla k srdcu práve preto, že sama prekonala rakovinu štítnej žľazy. Diagnostikovali jej ju pred tromi rokmi a už vtedy sa začala pripravovať na vlastnú smrť. Mala vodu na pľúcach a metastázy, ktoré ju pomaličky zabíjali. A odrazu sa stal medicínsky zázrak – špeciálna liečba zabrala a metastázy sa jej zmenšili. Isteže ju nečakal normálny život. Hadičkami bola pripútaná ku kyslíkovej fľaši a bola na silných liekoch, aby sa jej nádory nerozširovali ďalej...ale žila. A dokonca čoskoro našla nový zmysel života!

Na prosbu svojej mamy začala chodiť do podpornej skupiny, ktorú nenávidela a brala to ako stratu času. Až do chvíle, keď tam stretne Augusta. Ten už nemá rakovinu, prekonal ju...alebo aspoň utlmil...no zaplatil za to vysokú daň: prišiel o časť nohy. To im však nebráni dať sa dokopy. Čudný a nezvyčajný pár.
Hazel je taká tá pravá bojovníčka, čo zatne zuby a pokračuje v boji s rakovinou. Nevzdá sa, nepodľahne, porazí ju. Pripomenulo mi to českého spisovateľa Arnošta Lustiga, ktorý tvrdil, že „rakovina je kur*a“, zvíťaziť nad ňou síce nemôžete, ale bojovať s ňou áno. Hazel bojovala...
Augustus zasa vyzeral na pohľad ako čudák, no vo vnútri to bol neuveriteľný dobrák, optimista a zábavný spoločník.

Hazel mu odporučila svoju obľúbenú knihu o Anne. Napísal ju dnes už zabudnutý holandský spisovateľ Peter van Houten. Hazel  sa cez korešpondenciu snažila zistiť, čo sa stalo s postavami a ako príbeh dopadol, ale neúspešne. A tak ju raz Augustus  prekvapí piknikom v holandskom štýle a navrhne spoločný plán: vyberme sa do Amsterdamu, vyhľadáme toho autora a priamo sa ho spýtame, ako sa jeho kniha skončila.
Rodičia nechcú o tomto nápade ani počuť, ale po čase sa všetko mení. Čudný párik – mladé dievča s kyslíkovou fľašou a chlapec bez nohy – sa vydávajú spolu s mamou Hazel do Holandska, aby vypátrali van Houtena a uzavreli konečne príbeh o Anne...

"A ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva.
Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne."

fault-in-our-stars.jpgAk hľadáte knihu, ktorá vás rozosmeje, rozplače, chytí za srdce a tak ľahko na ňu nezabudnete, novinka Na vine sú hviezdy je to pravé. Priznám sa, že nečítam podobné knihy – už anotácia napovedá, že to bude smutné a ja radšej vyhľadávam vtipné knihy. Zábavné, optimistické.
Nechal som sa presvedčiť a neľutujem.
Taký silný a emocionálne nabitý príbeh som už dlho nečítal. Skladám pred autorom imaginárny klobúk, pretože ju napísal skutočne majstrovsky.

Pripomína nám totiž, že život nie je len o materiálnych veciach, ale najmä o ľuďoch okolo nás a o láske.
Ukazuje, možno drsne a kruto, že svet nie je továreň na splnené želania a život niekedy naozaj nebýva fér.
Nastavuje nám zrkadlo a dokazuje, že chorí sú veľakrát statočnejší a bojujú lepšie, ako tí zdraví.
A naučí nás, že milované osoby nikdy nezomierajú. Žijú totiž stále – v našich srdciach a je len na nás, či podľahneme smútku a budeme plakať nad stratou...alebo ich budeme nosiť neustále hlboko v srdci, kde nikdy neumierajú.

Ak máte chuť na naozaj dobrú knihu, odporúčam novinku Na vine sú hviezdy. Prečítajte si prvých 14 strán TU.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?