...a vraj máme zlého prezidenta!

Autor: Milan Buno | 6.6.2013 o 10:01 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  1083x

Len výnimočne sa objaví prezident, ktorý by sa nesťažoval na médiá. Netreba ísť ani tak ďaleko, ale pre potreby tohto blogu poďme na americkú pôdu. Napríklad Barack Obama nemá v láske stanicu Fox – napätie vyvrcholilo v roku 2009, keď prezidentská kancelária obvinila Fox, že „svoje komentáre vydáva za spravodajstvo.“ Nikto však neprekonal v nenávisti voči médiám Richarda Nixona– nedávno uvoľnené nahrávky dokazujú, ako nimi opovrhoval a neustále sa im vyhrážal a zastrašoval ich.

nixon_volte.jpgZákerný prezident
Richard Nixon sa do amerických dejín zapísal aj ako jedna z najšpinavších politických postáv. Neváhal fyzicky udierať, sácať, kopať, fackať či strkať do ľudí, ktorí ho hoci len mierne podráždili. Najhoršie je, že Nixonove päste sa zvyčajne uchýlili k zbabelým úderom – známy je napríklad zákerný útok na svojho hendikepovaného politického poradcu.
Mnohé spomínané  nahrávky a nové dokumenty spracoval do úžasnej knihy Don Fulsom. Pracoval ako spravodajca z Bieleho domu počas piatich prezidentských období, písal pre prestížne denníky, Nixonovým prešľapom sa venoval vyše 30 rokov  a bol to on, ktorého správu o afére Watergate  prevzalo 1200 rozhlasových staníc a ďalšie médiá. Prezidentských hovorcov griloval pri každej príležitosti a zo všetkých síl...vlastne tak, ako by to malo byť všade. Aj u nás. 

Nixonove najtemnejšie tajomstvá
Kniha Nixonove najtemnejšie tajomstvá je o tajných Nixonových väzbách na mafiu – jeho prvé dve kampane boli financované z ich peňazí. Je to neuveriteľný obraz prezidenta, ktorého najšpinavšie kroky vychádzali na svetlo sveta až s odstupom rokov; až po jeho smrti a paradoxne, prostredníctvom jeho vlastných slov cez rôzne nahrávky.
Je to kniha o prezidentovi, ktorý minul približne 20 miliónov dolárov na súdne poplatky a právnikov, aby zabránili zverejneniu kompromitujúcich materiálov.
Príbeh o podvodníkovi, ktorý sa počas prvej politickej kampane vlámal do sídla svojho súpera. Najal si ľudí, aby predstierali, že sú komunisti, a rozdávali oponentove politické materiály. Svojím asistentom potajme prikázal rozširovať nepravdivé informácie o protivníkoch.
nixonove.jpgJe to napínavé čítanie o mužovi, ktorý pripravoval atentáty – ešte ako viceprezident stál na čele skupiny, ktorá chcela odstrániť Fidela Castra. Schválil atentát na gréckeho lodiarskeho magnáta Aristotela Onassisa („Ak sa ukáže, že toho bastarda musíme zabiť, hlavne to nerobte na americkej pôde.“)
Ako prezident odsúhlasil zabitie čílskeho prezidenta Allendeho, spriadal atentát  na panamského lídra Torrijosa a len na poslednú chvíľu zrušil plán na zabitie svojho úhlavného kritika, novinára Jacka Andersona. Ten patril medzi prominentných investigatívcov, ktorého celoživotným cieľom bolo čestné správanie vlády...a to bolo pri Nixonovi takmer nemožné.

Nikto nedokáže sľúbiť viac...
Už len zločiny okolo Watergate sa pohybovali od vlámania po sabotáž politickej kampane, špionáž, nelegálnu zbierku peňazí a zahŕňali snahu o zneužitie, obídenie alebo zvrátenie rozhodnutí ministerstiev, CIA, FBI aj daňového úradu. A pritom na začiatku boli obyčajné peniaze a chamtivosť. Nixon prijal stotisícový dar od šibnutého miliardára Howarda Hughesa...následný Nixonov strach, že táto nezákonná operácia vyjde najavo, viedol do veľkej miery k vlámaniu do Watergate a jeho následnému popieraniu...a to všetko vyústilo v roku 1974 k rezignácii.
Bol to pritom prezident, ktorý pri prijatí prezidentskej nominácie vyhlásil, že obnoví rešpekt pred zákonom: „Kupcom so zločinom a korupciou sa v americkej spoločnosti kráti čas.“

Skvelá kniha o tom, čo všetko sa robí v politike – nebuďme takí naivní, že iba v americkej a iba za Nixona. A to nie je všetko. Zatiaľ zostáva v utajení približne milión dokumentov CIA, ktoré sa nejako dotýkajú vraždy Johna Kennedyho, Zátoky svíň, či Nixona, ale mali by byť odtajnené v roku 2017.

Prečítajte si 1.kapitolu Vlastizradou do Bieleho domu.

Foto: Ikar, DogWalk Musings a SodaHead

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?