Kto je Harry Hole, najpopulárnejší detektív súčasnosti?

Autor: Milan Buno | 6.2.2014 o 14:45 | (upravené 6.2.2014 o 19:28) Karma článku: 9,14 | Prečítané:  2758x

"Ak existuje vo svete literatúry spravodlivosť, raz bude Harry Hole rovnako populárny a obľúbený ako Harry Potter.“  Túto poklonu hlavnému inšpektorovi románov Jo Nesba zložila spravodajská televízia CNN. A svetoznámy autor bestsellerov Michael Connelly asi hovoril za milióny čitateľov po celom svete, keď vyhlásil: „Jo Nesbo je môj nový obľúbený autor trilerov a Harry Hole môj nový hrdina.“  Vyše 20 miliónov predaných kníh. Na Slovensku v súčasnosti najpopulárnejší zahraničný autor detektívok, vyše 100.000 predaných kníh, ktorým dominuje inšpektor Harry Hole. Už takmer legenda. Kto to teda je?

hoile1.jpgJo Nesbo o Harry Holeovi:
„Obidvaja sme romantici a melancholici, chaotickí  i disciplinovaní zároveň. Kedysi som si myslel, že ja a on sme dve úplne rozdielne bytosti. Teraz vidím, že to nie je pravda. Možno nie je moje alter ego, ale určite som doňho vložil veľa zo seba samého. Povedzme takých 70%. Tie najlepšie časti:-)
Harry Hole je muž, ktorý bojuje so svetom aj so sebou samým. Nie je to superhrdina a možno aj preto je ľuďom blízky.“


Osobné údaje:
Harry Hole je tridsiatnik, pochádza z Osla a vyrastal na sídlisku Oppsal. Je slobodný, bez detí, ale občas nahrádza otca Olegovi, synovi jeho životnej lásky Rachel Faukeovej.
Matka Harrymu zomrela na rakovinu, keď mal dvadsať rokov. K otcovi nemal nikdy blízky vzťah.

Ako sa vyslovuje meno Harry Hole?
Meno zvádza k americkej výslovnosti Hery Houl, ale správne to má byť: Hery Hulɘ, čiže prízvuk na ´hu´ a na konci mierne nemé e.
Jeho priezvisko Hole je názov nórskeho mestečka, ktorého história siaha až do obdobia Vikingov. Názov je odvodený zo starej nórčiny Hólar, v množnom čísle Hóll, čo v preklade znamená okrúhly a izolovaný kopec. Práve tam má pôvod aj výslovnosť na dve slabiky: hu-lɘ

Bydlisko:
Harry býva na Sofiinej ulici (Sofies gate) vo štvrti Bislett, Oslo. Kúsok od domu je jeho obľúbená krčma Schrøder
Tri roky žil v Hongkongu.

Vzhľad:
Vysoký, štíhly s atletickou postavou. Má svetlé vlasy ostrihané na kratučko, na ježka. Má svetlo modré oči a pre ženy neodolateľné ústa, z ktorých sa nežnej polovičke ľudstva podlamujú kolená.
V posledných knihách má titánovú protézu, ktorá mu nahradila pravý ukazovák. Veľkú jazvu od úst až po ucho. Tiež jazvy po guľkách – jednu dostal do hlavy, dve do hrude.

Kariéra:
Absolvoval policajnú akadémiu a právnickú fakultu, bol mierne nadpriemerným študentom.  Stal sa hlavným inšpektorom na oddelení vrážd policajného riaditeľstva v Oslo. Absolvoval ročnú stáž v FBI v Chigacu. Špecialista na sériových vrahov. Krátko pôsobil aj v nórskej tajnej službe.

Názory:
Harry neuznáva autority, často si dá pohárik a keď je to nevyhnutné, porušuje všetky možné pravidlá. Inak je však férový, poctivý, čo ho však dostáva do problémov.

Harryho metódy:
Analýza, ktorá sa zakladá na náhodnej zmesi faktov („Cítim to v žalúdku,“ tvrdí Harry)
Nehľadaj nič konkrétne, jednoducho hľadaj. Ak budeš hľadať niečo konkrétne, ostatné veci sa ti neprihovoria. Ale potrebuješ počuť všetko. (Harryho poučka)

Postavy z jeho okolia:
Bjarne Møller – šéf oddelenia vrážd a nadriadený, ktorý považuje Harryho za najlepšieho kriminalistu a súčasne najhoršieho štátneho zamestnanca.
Stig Aune – psychológ a policajný konzultant, ktorý pomáha Harrymu dostať sa z alkoholizmu. Blízky priateľ.
Øystein Eikeland  - Harryho pokrvný brat, taxikár a jediný priateľ z detstva, ktorý často bojuje s opicou.
Ráchel – Harryho životná láska. Rozvedená, sama vychováva syna Olega. Ich vzťah je ako na hojdačke, sú spolu aj nie sú, snažia sa spolunažívať, no aj si ubližujú. Ich vzťah sa definitívne uzavrie v desiatej knihe Polícia približne na strane 518:-)
Oleg – syn Rachel. Harry mu robí akéhosi náhradného otca. V knihe Prízraky je Oleg obvinený z vraždy a Harry sa ho snaží zachrániť z väzenia.
Ses – Harryho mladšia sestra.  Po Rachel  osoba, ktorú Harry miluje najviac. Má Downov syndróm.

Partia:
Expertka na identifikácie Beate Lønnová , forenzný génius Katrine Brattová, kolega detektív Bjørn Holm či bývalý i neskorší nadriadený Gunnar Hagen ai.

Hobby:
Harry miluje hudbu, od Sex Pistols, cez Neila Younga, Slipknot až po Duka Ellingtona.
Jeho najobľúbenejším filmom je triler Rozhovor od F.F.Coppolu.
Príliš nešportuje, občas vzpiera, pretože má rád pocit bolesti, ale najradšej zdvíha poháriky.
Alkoholizmus majú v rodine a Harry začal piť už ako tínedžer. Vyskúšal väčšinu drog, ktoré dnes vníma skôr ako anestetiká.

nesbo_noz.jpgHarryho okruhy:
Tak ako pri Harry Potterovi, Da Vinciho kóde, aj pri knihách Stiega Larssona, sú čoraz populárnejšie okruhy po stopách kníh Jo Nesba. „Napríklad hotely, v ktorých Harry Hole býval v jednotlivých knihách. Kopec Holmenkollen, kde žije Rachel, životná láska Harryho alebo Sofies gate, kde býval Harry. Rovnako aj bary a ďalšie miesta z kníh, ktoré si môžete prejsť,“ popisuje pre portál Severskekrimi.sk prekladateľ Nebsových kníh a supervízor zájazdov do Nórska Jozef Zelizňák.

Rachel Faukeová o Harrym Holeovi:
„Nikdy som neprišla na to, ako je možné, že človek s takou pokojnou povahou, ktorý chodí po svete takmer mlčky a nenápadne, sa odrazu zmení, akoby sa v ňom čosi preplo, a každú sekundu, každú desatinu či stotinu sekundy naplní zmysluplnosťou. Pokojným drsným hlasom pár slovami vyjadrí viac emócií, informácií, údivu, bláznovstva aj múdrosti, než iný rečníci stihnú povedať počas sedemchodovej večere.
Svojím nežným, takmer hanblivým pohľadom je schopný človeka navždy pripútať k sebe...“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?