Štyri mesiace sedel mŕtvy pred televízorom, kým ho našli!

Autor: Milan Buno | 1.12.2014 o 14:29 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  4372x

Bol to neuveriteľný pohľad. Ten mŕtvy muž bol úplne vysušený. Sedel v kresle a rozďavené pery odhaľovali jeho tmavé zažltnuté zuby. Z hlavy mu ešte vždy viseli zaprášené chumáče odumretých vlasov. Pod pokožkou na tvári sa rysovali bledé lesklé lícne kosti. Prsty sa zošúverili, sčerneli a popraskali. Sedel v tom kresle pred zapnutým televízorom štyri mesiace. Neuveriteľné štyri mesiace! Bez toho, aby ho niekto našiel, zháňal sa po ňom. Aby kohokoľvek zaujímala jeho neprítomnosť.

article_photo

Takto sa začína severské krimi Jaskynný muž, ktoré si vás získa od prvých strán. 

Je totiž ako Kindervajíčko. Najskôr narazíte na pekný obal. Farebný, lesklý, páči sa vám a začnete ho odbaľovať. Cítite vzrušenie. Narazíte na sladkú čokoládu, ktorej vôňu hneď zacítite a už sa neviete dočkať prekvapenia, ktoré sa skrýva ešte hlbšie, pod čokoládovým obalom. Rozlámete čokoládu, po kúskoch si ju vychutnávate a ešte keď máte na jazyku jej chuť, stlačíte plastové vajíčko, ozve sa puknutie a ono sa otvorí. Tam na vás čaká ďalšia lahôdka v podobe malej hračky. Prekvapenie, ktoré si musíte často sami poskladať. Cítite vzrušenie, nejasné očakávanie, miernu netrpezlivosť...
Niekedy je tou hračkou úplná blbosť, sklamanie, ale v Jaskynnom mužovi nie. V príbehu postupne odkrývate jednu vrstvu za druhou a tešíte sa na hračku vo vnútri. Užívate si to, vaše chuťové poháriky si prišli na svoje a napokon aj to prekvapenie vnútri  stojí za to.

Tým mŕtvym mužom je 61-ročný Viggo Hansen, v televízii je ešte stále stanica Discovery Channel a nebyť nezaplatenej faktúry za elektrinu, možno by tam sedel doteraz. 
Štyri mesiace sedel mŕtvy pred televízorom, kým ho našli.
Ako je možné, že bol taký osamelý a všetkými zabudnutý, že trvalo tak dlho, kým niekto náhodou zistil, že  umrel?!
OSN pred časom označilo Nórsko za najlepšiu krajinu na život. Horst svojím príbehom poukazuje aj na tento paradox. A celkovo na fakt, aké ťažké je byť osamelý. Aké je to žiť a život s niekým nezdieľať. 

„Osamelosť nespočíva v tom, že je človek sám,
ale v tom, že nikomu nechýba.“

Popri tejto línii, do ktorej sa púšťa novinárka Line, sa rozbieha ďalší prípad, obludnejší a hrozivejší. Pod vetvičkami ihličnatého stromu nájdu ďalšiu mŕtvolu v rozklade, ktorá tam tiež bola niekoľko mesiacov. V tomto prípade však už ide o trestný čin a pátranie prerastá do jedného z najväčších prípadov nórskej kriminalistiky. Prichádza švédsky hlavný inšpektor, FBI z Ameriky a...

Čítať Jaskynného muža je od začiatku čistá rozkoš. Akoby ste sa dívali cez kľúčovú dierku. Spočiatku vidíte iba časť miestnosti ohraničenú dierkou, ale dobre viete, že vo vnútri sa toho ukrýva oveľa viac. 
Rýchlo si zamilujete novinárku Line, ktorá si už ako kriminálna reportérka začala uvedomovať, že pod hladkým povrchom sa môže skrývať nejaký zločin. Preto teraz poctivo a seriózne pristupuje k článku, ktorý chce napísať o mŕtvom Viggovi Hansenovi. A postupne odhaľuje veci, ktoré nik ani len netušil...
Zamilujete si aj detektíva Williama Wistinga, ktorý sa trpezlivo prehrýza faktami, dôkazmi, aby dospel k výsledku. Napäto sledujete všetky kroky detektívov i novinárky Line, ich napredovanie, odhaľovanie pravdy. 
Jaskynný muž je poctivá detektívka bez nezmyselných skokov v deji, nevysvetliteľných náhod, keď sa zásadné ohnivko objaví znenazdajky. 
Jaskynný muž je kniha, ktorú čítate dlho do noci...aj keď si uvedomujete, že by ste mali ísť spať, lebo skoro ráno vstávate do práce. Ale nedá sa a tak pridáte ešte pár kapitol, a potom ešte jednu...a ešte jednu...
Mimochodom, jaskynný muž je označenie pre ľudí na úteku, ktorí napokon nájdu prázdny život. Prevezmú identitu a anonymnú existenciu človeka, ktorý aj tak nikomu nechýba. Určitým spôsobom iba vyplnia prázdne miesto a žijú ďalej, rovnako izolovaní a osamelí, ako človek, ktorého miesto zabrali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Covidu podľahlo ďalších 44 chorých. Hospitalizovaných opäť ubudlo

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc prípadov. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 990 obetí.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Podcast Mimóza

Špeciálna Mimóza s Richardom Stankem: O strachu z výšok a radosti z otvorených divadiel

Janka Kovalčíková a Richard Stanke komentujú správy.


Už ste čítali?