Zlí ľudia neexistujú. Sú len nešťastní ľudia.

Autor: Milan Buno | 14.1.2015 o 11:34 | Karma článku: 4,82 | Prečítané:  1372x

Každá veľká lož sa začína malou. Najprv si ako dieťa zatajil, že si ukradol kamarátovi guľôčku, potom si sa prvý raz ulial zo školy, odpísal si úlohu od spolužiaka, vyfajčil si potajomky prvú cigaretu, vypil prvý pohárik vína, oklamal matku, keď si jej povedal, že si bol na tréningu, a pritom si vykradol novinový stánok. Ak sa ti prepečie malá lož, začneš si nahovárať, že sa ti prepečie aj veľká. Možno sa o nej nikto nedozvie, ale ten hlavný o nej vie. Ty. A už to ide. Padáš a padáš.

Jozef Banáš: VELESTÚRJozef Banáš: VELESTÚR

To je citát z novej knihy, ktorá sa dnes dostáva na pulty kníhkupectiev a rozhodne to nie je povrchné, plytké čítanie. Aj keby k tomu zvádzal podtitul „román o hľadaní rozkoše“. Lebo rozkošou sa tu myslí tá epikurovská – „najvyššou rozkošou v živote je stav bez bolesti a utrpenia“.

Jozef Banáš vydáva po megaúspešných Kódoch nový príbeh Velestúr, v ktorom sa tak trochu inšpiroval divokým životom českého speváka Dana Landu, ale najmä životmi nás všetkých. Celá kniha je príbehom o hľadaní... napríklad zmyslu života. 
Ako tvrdí hlavný hrdina príbehu,zmyslom našich životov je predsa snažiť sa tento svet zlepšovať. A ja nechcem nič iné. Chcem ľuďom otvárať oči a tak trochu im mojimi piesňami ukazovať cestu. Aby sa odvážili nielen podskakovať, ale vyskočiť, vyletieť, pokiaľ možno rovno ku hviezdam.  Aby sa nesnažili len si zlepšovať podmienky v tých svojich väzeniach, ale aby z nich vyšli.“

Muž, ako Banáš jednoducho nazval svojho hrdinu, kráča životom ako po sínusoide. Hoci sa snaží žiť lepšie, odovzdávať sa pre iných, neraz padne na najhlbšie dno, zranený, zničený. Ale práve v tom je sila tohto príbehu – ukazuje, že vzdať sa nesmieme nikdy. Že naozaj šťastní sme len vtedy, ak dávame. Keď napredujeme, hľadáme cesty, iné spôsoby.

Jozef Banáš v príbehu nádherne vystihol fakt, že takmer všetci sme väzňami strachu. Niektorí viac, iní menej. Áno, bojíme sa zlyhania, a preto pre istotu nesnívame. Čoraz menej nás má odvahu túžiť, väčšina ostáva stáť na začiatkoch ciest. „Na ozajstnú cestu sa vydávajú len nemnohí odvážni, ktorí napokon nachádzajú pravú rozkoš života vtedy, keď pochopia, že jedinou možnosťou ako zmeniť svet je zmeniť seba.“ 

Pravdou je, že nemôžete dosiahnuť úspech, ak máte v hlave myšlienky na neúspech. Ak budete myslieť na prehry, zažijete ich. Ak budete myslieť na výhry, budete víťazom. O výsledku rozhodujú dominantné myšlienky.

Velestúr je kniha, ktorá nielen ukazuje cestu, ale upriamuje pohľad dozadu na dôležité rozhodnutia, míľniky, pretože ako píše Banáš - jediný spôsob, ako sa vyhnúť chybám v budúcnosti, je poznať minulosť. Iba jej poznaním nájdeme kľúč k správnej ceste.
Príbeh je nabitý myšlienkami, podobenstvami, príbehmi, ktoré nútia zastaviť sa a uvažovať o tom, kde sa práve nachádzate vy. 
Je to pocta mužom a ženám, ktorí dokážu snívať a pozerať sa do očí svojím starým zlyhaniam. 
Je to príbeh o tom, ako nezostať „nulovým typom“. Tým sa stanete, ak stále začínate od nuly a nič poriadne nedokončíte. To že si dávame výzvy, vôbec nič neznamená. Nestali ste sa po nich lepší... Len dotiahnutie vecí ich robí skutočnými.
A platí to aj pri snahe zmeniť tento svet k lepšiemu. 

Začítajte sa do novinky Velestúr hneď teraz.

Foto: Ikar,www.jozefbanas.sk, Davidsaville.co.uk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.


Už ste čítali?