Prerastajú nám deti cez hlavu?

Autor: Milan Buno | 10.9.2015 o 9:27 | Karma článku: 6,73 | Prečítané:  1354x

V minulosti bola výchova detí najmä o rešpektovaní rodičov. Dnes je to len o rešpektovaní detí – všetko podriaďujeme ich potrebám a záujmom. Potom sa čudujeme, že naše vzťahy sú v troskách a náš osobný život...vlastne nemáme.

Všimli ste si, že výchova detí a následne aj ich správanie k nám, rodičom sa radikálne zmenilo?

V minulosti sa deti báli svojich rodičov (myslím zdravý rešpekt, nie strach z ublíženia, trestu ap.). Dnes sú rodičia emocionálne vydieraní svojimi deťmi. Nestanovili pevné pravidlá, prenechali kormidlo deťom...a teraz skáču, ako ony pískajú.

Kedysi stačilo dieťaťu povedať „mal by si sa za seba hanbiť.“ Dnes? Deti oceňujeme pochvalou „dobrá práca“ za všetko čo urobia. Aj za to, čo by mali robiť úplne prirodzene. A ak niečo vyvedú, mávneme rukou – treba im dať slobodu a možnosť rozvíjať sa. Nemôžeme ich zošnurovať...

OMYL!
Psychiatrička Robin Bermanová napísala knihu pre všetkých ľudí, ktorí chcú vychovávať svoje deti s láskou a hranicami zároveň. Volá sa Povolenie k rodičovstvu a skrýva množstvo inšpirujúcich a zaujímavých príbehov. Mnohí odborníci (psychiatri, psychológovia, výchovní poradcovia) ju odporúčajú rodičom – aspoň aby sa zamysleli, či niečo nerobia zle vo výchove. Či naozaj smerujú k tomu, aby z ich detí vyrástli sebavedomé, tolerantné a inteligentné deti.

Čas s deťmi
Máte so svojimi deťmi nejaký spoločný rituál? Nedeľné raňajky vo forme lievancov, ako je to u nás doma:-)? Večerné čítanie knižky? Víkendová prechádzka v lese?
Nech je to čokoľvek, venujte im ten čas...aj keby horelo a mali ste milión povinností. Nasávajte tieto chvíle, kým sú, lebo zmiznú príliš rýchlo. Buďte spolu. Majte spoločné zážitky. Užívajte si každú chvíľu, ktorú môžete. Darujte to svojim deťom i sebe. Neskôr vám to vrátia. Aj ľuďom naokolo.
„Deti chápu lásku ako čas“, píše v knihe Robin Bermanová. Do detstva potrebujeme dať čas – pomalý, súčasný čas. Chyby a zanedbanie sa ťažko odpúšťajú.

Nechytať! Pozerať

Návod k deťom by mal znieť: „Opatrne“, a nie: „Pozor krehké, môže sa rozbiť!“
Deti musia objaviť svoju vlastnú nezávislosť. Získajú veľa, keď sa naučia robiť veci samy, pripomína Robin Bermanová v knižke  Povolenie k rodičovstvu, ktorá naozaj ponúka množstvo inšpirácií a priestoru na zamyslenie.

Spomínate si, ako rodičia v minulosti sedeli v parku na lavičkách, pokým sa ich deti hrali. Dnes môžete bežne vidieť rodičov na preliezačkách ukazujúcich svojim deťom, ako sa majú hrať, alebo ešte horšie, ako bojujú za svoje deti proti iným deťom. Mnohí rodičia zasahujú v nesprávnej chvíli.

Dvaja štvorroční chlapci boli na hojdačke a ich mamy ich hojdali. Jeden – nazvime ho Janko -začal plakať, že nemá rád poslednú hojdačku, chcel sa presadiť na strednú hojdačku. Ten druhý ho zvedavo pozoroval a ďalej kýval nohami. Janko začal kričať: „Chcem strednú hojdačku!“
Keď hluk začal byť neznesiteľný, a rodičia začali byť nervóznejší, zakročila Jankova mama. Pozrela sa na mamu druhého chlapca namiesto toho, aby sa obrátila na svoje dieťa. A vyštekla: „Vidíte, že moje dieťa chce ísť na strednú hojdačku. Môže váš syn zísť?“

Naozaj? Úsudok tejto ženy bol ovplyvnený jej neschopnosťou ponechať vlastné dieťa pocítiť čo i len minimálne sklamanie. Obava nechať dieťa zraniť sa nesúvisí s jeho vývojom, ale s rodičovskými obavami.

Páči sa mi, ako susedka rieši svojho staršieho syna. Má dvoch a keď sú vonku s ostatnými deťmi, ten menší sa s nimi hrá. Ten väčší je vo svojom vlastnom svete – potuluje sa okolo, rozpráva si sám sebe, berie palicu a ryje do zeme, trhá trávu, hrá sa. Áno, vyzerá čudne a niektorí ho považujú za „divného, preto treba s tým čosi robiť.“
Prečo?
Nechajme deti hrať sa. Nerobí nič zlé a len preto, že má svoj svet a nerobí presne to, čo by sme od neho vyžadovali, tak je to nesprávne? Robin Bermanová píše, že aj vymyslená hra je vynikajúcou skúsenosťou pre dieťa. „Rodičia by sa nemali nechať obmedzovať svojimi vlastnými neurózami, len aby vychovali superdieťa, ktoré sa správa tak, ako sa očakáva a ako je to údajne normálne.“

Veľa štúdií napríklad ukázalo súvislosť medzi hrou predstavivosti v ranom detstve a neskoršou kreativitou. Ak oberieme deti o hry, ktoré sa chcú hrať ony samy, spomaľujeme ich vývoj.

Ak máte chuť dozvedieť sa niečo viac o rodičovstve a výchove detí, odporúčam túto knižku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.


Už ste čítali?