reklama

Prerastajú nám deti cez hlavu?

V minulosti bola výchova detí najmä o rešpektovaní rodičov. Dnes je to len o rešpektovaní detí – všetko podriaďujeme ich potrebám a záujmom. Potom sa čudujeme, že naše vzťahy sú v troskách a náš osobný život...vlastne nemáme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Všimli ste si, že výchova detí a následne aj ich správanie k nám, rodičom sa radikálne zmenilo?

V minulosti sa deti báli svojich rodičov (myslím zdravý rešpekt, nie strach z ublíženia, trestu ap.). Dnes sú rodičia emocionálne vydieraní svojimi deťmi. Nestanovili pevné pravidlá, prenechali kormidlo deťom...a teraz skáču, ako ony pískajú.

Kedysi stačilo dieťaťu povedať „mal by si sa za seba hanbiť.“ Dnes? Deti oceňujeme pochvalou „dobrá práca“ za všetko čo urobia. Aj za to, čo by mali robiť úplne prirodzene. A ak niečo vyvedú, mávneme rukou – treba im dať slobodu a možnosť rozvíjať sa. Nemôžeme ich zošnurovať...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

OMYL!
Psychiatrička Robin Bermanová napísala knihu pre všetkých ľudí, ktorí chcú vychovávať svoje deti s láskou a hranicami zároveň. Volá sa Povolenie k rodičovstvu a skrýva množstvo inšpirujúcich a zaujímavých príbehov. Mnohí odborníci (psychiatri, psychológovia, výchovní poradcovia) ju odporúčajú rodičom – aspoň aby sa zamysleli, či niečo nerobia zle vo výchove. Či naozaj smerujú k tomu, aby z ich detí vyrástli sebavedomé, tolerantné a inteligentné deti.

Obrázok blogu

Čas s deťmi
Máte so svojimi deťmi nejaký spoločný rituál? Nedeľné raňajky vo forme lievancov, ako je to u nás doma:-)? Večerné čítanie knižky? Víkendová prechádzka v lese?
Nech je to čokoľvek, venujte im ten čas...aj keby horelo a mali ste milión povinností. Nasávajte tieto chvíle, kým sú, lebo zmiznú príliš rýchlo. Buďte spolu. Majte spoločné zážitky. Užívajte si každú chvíľu, ktorú môžete. Darujte to svojim deťom i sebe. Neskôr vám to vrátia. Aj ľuďom naokolo.
„Deti chápu lásku ako čas“, píše v knihe Robin Bermanová. Do detstva potrebujeme dať čas – pomalý, súčasný čas. Chyby a zanedbanie sa ťažko odpúšťajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nechytať! Pozerať

Obrázok blogu

Návod k deťom by mal znieť: „Opatrne“, a nie: „Pozor krehké, môže sa rozbiť!“
Deti musia objaviť svoju vlastnú nezávislosť. Získajú veľa, keď sa naučia robiť veci samy, pripomína Robin Bermanová v knižke Povolenie k rodičovstvu, ktorá naozaj ponúka množstvo inšpirácií a priestoru na zamyslenie.

Spomínate si, ako rodičia v minulosti sedeli v parku na lavičkách, pokým sa ich deti hrali. Dnes môžete bežne vidieť rodičov na preliezačkách ukazujúcich svojim deťom, ako sa majú hrať, alebo ešte horšie, ako bojujú za svoje deti proti iným deťom. Mnohí rodičia zasahujú v nesprávnej chvíli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dvaja štvorroční chlapci boli na hojdačke a ich mamy ich hojdali. Jeden – nazvime ho Janko -začal plakať, že nemá rád poslednú hojdačku, chcel sa presadiť na strednú hojdačku. Ten druhý ho zvedavo pozoroval a ďalej kýval nohami. Janko začal kričať: „Chcem strednú hojdačku!“
Keď hluk začal byť neznesiteľný, a rodičia začali byť nervóznejší, zakročila Jankova mama. Pozrela sa na mamu druhého chlapca namiesto toho, aby sa obrátila na svoje dieťa. A vyštekla: „Vidíte, že moje dieťa chce ísť na strednú hojdačku. Môže váš syn zísť?“

Naozaj? Úsudok tejto ženy bol ovplyvnený jej neschopnosťou ponechať vlastné dieťa pocítiť čo i len minimálne sklamanie. Obava nechať dieťa zraniť sa nesúvisí s jeho vývojom, ale s rodičovskými obavami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Robin Bermanová
Robin Bermanová 

Páči sa mi, ako susedka rieši svojho staršieho syna. Má dvoch a keď sú vonku s ostatnými deťmi, ten menší sa s nimi hrá. Ten väčší je vo svojom vlastnom svete – potuluje sa okolo, rozpráva si sám sebe, berie palicu a ryje do zeme, trhá trávu, hrá sa. Áno, vyzerá čudne a niektorí ho považujú za „divného, preto treba s tým čosi robiť.“
Prečo?
Nechajme deti hrať sa. Nerobí nič zlé a len preto, že má svoj svet a nerobí presne to, čo by sme od neho vyžadovali, tak je to nesprávne? Robin Bermanová píše, že aj vymyslená hra je vynikajúcou skúsenosťou pre dieťa. „Rodičia by sa nemali nechať obmedzovať svojimi vlastnými neurózami, len aby vychovali superdieťa, ktoré sa správa tak, ako sa očakáva a ako je to údajne normálne.“

Veľa štúdií napríklad ukázalo súvislosť medzi hrou predstavivosti v ranom detstve a neskoršou kreativitou. Ak oberieme deti o hry, ktoré sa chcú hrať ony samy, spomaľujeme ich vývoj.

Ak máte chuť dozvedieť sa niečo viac o rodičovstve a výchove detí, odporúčam túto knižku. 

Milan Buno

Milan Buno

Bloger 
  • Počet článkov:  411
  •  | 
  • Páči sa:  458x

Robím to, čo milujem...po dlhých rokoch v médiách som sa vrhol na knihy a vo vydavateľstve Ikar mám všetky možnosti a príležitosti, ako si ich vychutnať naplno. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu