Konkuroval by Karika v Amerike Stephenovi Kingovi?

Autor: Milan Buno | 19.10.2016 o 10:44 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  1261x

Mrazivá atmosféra. Šialenstvo visí vo vzduchu, bzučí v stenách a vystupuje z dlážky ako roj nepokojných ôs. Stačilo napnúť uši, chvíľu nedýchať a začul si ho. Ja som však nepočúval a presne to bola chyba....

Ťažko sa mi dýchalo, uvedomil som si, že mám napnuté celé telo, stál som zhrbený a pričupený ako na love. Pozbieral som psychické sily, zdvihol nohu a vkročil dnu.
Ak sa ale od strachu rozbehneš, prehral si!

Jozef Karika a TrhlinaJozef Karika a Trhlina

Tieto slová parafrázujem z najnovšej knižky Joža Kariku Trhlina. Neuveriteľné čítanie, ktoré dosahuje kvalitu svetových hitov v tomto žánri. Mystery trilery. Horory. Psycho.
A v tomto je u nás Jozef Karika jednoznačne kráľom.
Niekto o ňom pred časom povedal, že keby sa narodil v Amerike, zarábal by ťažké peniaze. Sedel by na terase domu s vyloženými nohami, pofajčieval cigary a vypúšťal dlhý dym :-)
Takto predáva na Slovensku „len“ desaťtisíce kníh z každej novinky, čím sa však radí medzi top slovenských autorov. A som presvedčený, že výrazne zaboduje aj novinkou Trhlina.

Príbeh je založený na udalostiach, ktoré sa u nás rozoberajú už niekoľko desaťročí. V pohorí Tribeč neďaleko Nitry vraj záhadne miznú ľudia. „Klasický bullshit, aj ku mne sa už táto povedačka kedysi dostala,“ tvrdí hlavný hrdina knihy. „Samozrejme som tomu neveril – v horách sa síce dá stratiť, ale určite nie na nevysokých kopčekoch niekoľko kilometrov od Nitry.“

Keď si však prečítate pár článkov, povyzvedáte u ľudí v okolitých dedinkách, zakrúti sa vám hlava.
Tribeč môže byť naozaj tajomné, nevyspytateľné miesto zahalené hmlou nevysvetliteľných a tragických príbehov. Miznú tam ľudia. Bez stopy. A bez akéhokoľvek rozumného vysvetlenia...

Tieto podivné a neobjasnené prípady spája to, že sa všetky odohrali na malom území vymedzenom pohorím Tribeč. Azda je to len zhoda okolností... Možno. Lenže aj tak nevieme, ako skončili osudy ľudí, ktorí v nich vystupovali. Čo sa stalo lesníkovi Samšálymu? Kam zmizla mladá Mária Švajzerová? Čo sa cestou z kameňolomu prihodilo Andrejovi Murgašovi? Kde sa tri a pol mesiaca nachádzal Walter Fischer a čo mu spôsobilo popáleniny a psychický otras, z ktorého sa už nikdy nespamätal? Kto bol mŕtvy muž, nájdený pri Oponiciach, a prečo zomrel? Kam sa podeli manželia Belanovičovci? Kam zo svojho domu navždy odišiel Antonín Topil? A čo sa stalo podnikateľovi Jánovi Šalovi v priebehu jednej hodiny pri ceste zo Skýcova? Toľko otázok, a žiadna odpoveď.

Tie najväčšie haluze v živote nevyvolávajú drogy, ani náhodou, tvrdí hrdina tohto príbehu. Životný chaos, v ktorom sa po celý čas topíme, je v tom oveľa lepší. Z času na čas vytvorí vzory a situácie, aké by nikto nevymyslel ani na kvalitnom tripe.

Dívajú sa cez sklo. Ticho s očami...

Hoci sa všetko to desivé, nevysvetliteľné a tajomné odohráva v Trhline počas dňa a nie v noci, ako to zvykne byť v hororoch, Karika dokázal napriek tomu vytvoriť ťaživú atmosféru, ktorá vás dostane. Pohltí vás a siahne na vás ľadovým dotykom.
Poviete si – veď čo hrozivé sa môže udiať počas dňa, v peknom počasí a na rozľahlom priestranstve Tribečských lesov?
Nuž, budete prekvapení. Udeje sa toho veľa. A možno vás to rozbije podobne, ako to rozbilo Jozefa Kariku, keď sa pustil do spracovania tohto jedinečného príbehu.

Tak ako v každej knihe (či už to boli predchádzajúce Tma a Strach) Karika je aj tentoraz mimoriadne precízny, všetko domýšľa do detailov a vie sa neuveriteľne pohrať s atmosférou. Dokáže vykresliť mrazivé okamihy, ťaživosť, tiché bzučanie, ktoré naháňa strach – to všetko s takou presvedčivosťou, ako maľoval svoje obrazy benátsky maliar Tizian. Aj jemu sa svetlom a farbou darilo doslova vyjadriť ľudské city na plátne. Karika je u nás majstrom vo vykreslení strachu a hrôzy, ktorý zo stránok kníh na vás dýcha.

A čím ďalej sa do jeho príbehov ponárate, tým väčšiu máte chuť dočítať knihu na jeden záťah. Pritom do poslednej strany Trhliny netušíte, kde sa vlastne končí fikcia a kde sa začína realita. Brutálna a desivá...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

V mori zachytili čudný zvuk. Zmiznutá ponorka mohla vybuchnúť

V mori v čase zmiznutia ponorky zachytili abnormálny zvuk, ktorý pripomína explóziu.

DOMOV

Policajti, vojaci aj vrtuľník. Vrahov Kubašiaka hľadali tri dni

Obvinenia voči Šajgalovi odznova prejedná prvostupňový súd.

KOMENTÁRE

Slovensko ničí lowcostová mentalita. Kedy s tým niečo urobíme?

Atmosféra nedôstojných príjmov nás ničí.


Už ste čítali?