Konkuroval by Karika v Amerike Stephenovi Kingovi?

Autor: Milan Buno | 19.10.2016 o 10:44 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  1377x

Mrazivá atmosféra. Šialenstvo visí vo vzduchu, bzučí v stenách a vystupuje z dlážky ako roj nepokojných ôs. Stačilo napnúť uši, chvíľu nedýchať a začul si ho. Ja som však nepočúval a presne to bola chyba....

Ťažko sa mi dýchalo, uvedomil som si, že mám napnuté celé telo, stál som zhrbený a pričupený ako na love. Pozbieral som psychické sily, zdvihol nohu a vkročil dnu.
Ak sa ale od strachu rozbehneš, prehral si!

Jozef Karika a TrhlinaJozef Karika a Trhlina

Tieto slová parafrázujem z najnovšej knižky Joža Kariku Trhlina. Neuveriteľné čítanie, ktoré dosahuje kvalitu svetových hitov v tomto žánri. Mystery trilery. Horory. Psycho.
A v tomto je u nás Jozef Karika jednoznačne kráľom.
Niekto o ňom pred časom povedal, že keby sa narodil v Amerike, zarábal by ťažké peniaze. Sedel by na terase domu s vyloženými nohami, pofajčieval cigary a vypúšťal dlhý dym :-)
Takto predáva na Slovensku „len“ desaťtisíce kníh z každej novinky, čím sa však radí medzi top slovenských autorov. A som presvedčený, že výrazne zaboduje aj novinkou Trhlina.

Príbeh je založený na udalostiach, ktoré sa u nás rozoberajú už niekoľko desaťročí. V pohorí Tribeč neďaleko Nitry vraj záhadne miznú ľudia. „Klasický bullshit, aj ku mne sa už táto povedačka kedysi dostala,“ tvrdí hlavný hrdina knihy. „Samozrejme som tomu neveril – v horách sa síce dá stratiť, ale určite nie na nevysokých kopčekoch niekoľko kilometrov od Nitry.“

Keď si však prečítate pár článkov, povyzvedáte u ľudí v okolitých dedinkách, zakrúti sa vám hlava.
Tribeč môže byť naozaj tajomné, nevyspytateľné miesto zahalené hmlou nevysvetliteľných a tragických príbehov. Miznú tam ľudia. Bez stopy. A bez akéhokoľvek rozumného vysvetlenia...

Tieto podivné a neobjasnené prípady spája to, že sa všetky odohrali na malom území vymedzenom pohorím Tribeč. Azda je to len zhoda okolností... Možno. Lenže aj tak nevieme, ako skončili osudy ľudí, ktorí v nich vystupovali. Čo sa stalo lesníkovi Samšálymu? Kam zmizla mladá Mária Švajzerová? Čo sa cestou z kameňolomu prihodilo Andrejovi Murgašovi? Kde sa tri a pol mesiaca nachádzal Walter Fischer a čo mu spôsobilo popáleniny a psychický otras, z ktorého sa už nikdy nespamätal? Kto bol mŕtvy muž, nájdený pri Oponiciach, a prečo zomrel? Kam sa podeli manželia Belanovičovci? Kam zo svojho domu navždy odišiel Antonín Topil? A čo sa stalo podnikateľovi Jánovi Šalovi v priebehu jednej hodiny pri ceste zo Skýcova? Toľko otázok, a žiadna odpoveď.

Tie najväčšie haluze v živote nevyvolávajú drogy, ani náhodou, tvrdí hrdina tohto príbehu. Životný chaos, v ktorom sa po celý čas topíme, je v tom oveľa lepší. Z času na čas vytvorí vzory a situácie, aké by nikto nevymyslel ani na kvalitnom tripe.

Dívajú sa cez sklo. Ticho s očami...

Hoci sa všetko to desivé, nevysvetliteľné a tajomné odohráva v Trhline počas dňa a nie v noci, ako to zvykne byť v hororoch, Karika dokázal napriek tomu vytvoriť ťaživú atmosféru, ktorá vás dostane. Pohltí vás a siahne na vás ľadovým dotykom.
Poviete si – veď čo hrozivé sa môže udiať počas dňa, v peknom počasí a na rozľahlom priestranstve Tribečských lesov?
Nuž, budete prekvapení. Udeje sa toho veľa. A možno vás to rozbije podobne, ako to rozbilo Jozefa Kariku, keď sa pustil do spracovania tohto jedinečného príbehu.

Tak ako v každej knihe (či už to boli predchádzajúce Tma a Strach) Karika je aj tentoraz mimoriadne precízny, všetko domýšľa do detailov a vie sa neuveriteľne pohrať s atmosférou. Dokáže vykresliť mrazivé okamihy, ťaživosť, tiché bzučanie, ktoré naháňa strach – to všetko s takou presvedčivosťou, ako maľoval svoje obrazy benátsky maliar Tizian. Aj jemu sa svetlom a farbou darilo doslova vyjadriť ľudské city na plátne. Karika je u nás majstrom vo vykreslení strachu a hrôzy, ktorý zo stránok kníh na vás dýcha.

A čím ďalej sa do jeho príbehov ponárate, tým väčšiu máte chuť dočítať knihu na jeden záťah. Pritom do poslednej strany Trhliny netušíte, kde sa vlastne končí fikcia a kde sa začína realita. Brutálna a desivá...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.


Už ste čítali?