Celý život bojoval proti expandujúcemu pravicovému extrémizmu

Autor: Milan Buno | 27.5.2019 o 12:00 | (upravené 27.5.2019 o 12:06) Karma článku: 1,82 | Prečítané:  476x

Boj proti pravicovému extrémizmu. To bola téma, pre ktorú doslova horel. Ak mu ostalo pár hodín voľného času, využil ich na to, čo bolo naozaj dôležité: mapovanie pravicového extrémizmu a jeho prepojenia na zahraničie.

Nespomínal si, kedy s tým začal, no boj proti intolerancii a nespravodlivosti formoval jeho život už od skorých tínedžerských rokov. Z veľkej časti to určite objasňovala skutočnosť, že vyrastal so starým otcom, ktorý nenávidel všetko, čo súviselo s nacizmom a pravicovým extrémizmom, no on bol zapálený ešte viac. Zasvätil tomu život.

Taký bol Stieg Larsson, ktorého preslávila vo svete trilógia Millennium s hackerkou Lisbeth Salanderovou a novinárom Mikaelom Blomkvistom.
„Trilógia Stiega Larssona sa predala vo vyše 80-miliónov náklade, no jeho životným poslaním nebolo písanie detektívok. Celý dospelý život bojoval proti expandujúcemu pravicovému extrémizmu,“ tvrdí novinár Jan Stocklassa.
Jedného dňa naďabil na zabudnutý archív Stiega Larssona a vstúpil do sveta plného postáv a udalostí sťaby zo Stiegových románov. Postavy boli podobne extravagantné ako Lisbeth Salanderová či Alexander Zalačenko, no na rozdiel od nich boli skutočné. Vrahovia a ich obete. Špióni sledujúci špiónov. Zavraždené ženy a deti. Hacknuté počítače (mimochodom, hackerka Lisbeth patrí medzi najobľúbenejšie postavy moderných detektívok, hoci je taká "čudná" - prečítajte si V čom je fenomén Lisbeth Salanderovej, ak vás to zaujíma), tiež tajné nahrávky a misie. Úmrtia. Veľa škaredých úmrtí.

 

Vražda švédskeho premiéra

Stiegovým druhým najväčším projektom po sérii Millennium bolo totiž vyšetrovanie vraždy Olofa Palmeho. Z jeho archívu jasne vidno konkrétne teórie a tipy pre políciu.
Dodnes neobjasnená vražda švédskeho premiéra Olofa Palmeho, ktorého zastrelili 28. 2. 1986. Aj napriek tisíckam podozrivých sa nenašla jediná stopa, ktorá by viedla k odhaleniu vraha. Nenašla sa, alebo sa nikdy nájsť nemala.

Larssonove dokumenty, listy, články a fotografie prinášajú nové indície. Stopy vedú  k niečomu, čo bolo vyše troch desaťročí nepredstaviteľné – k pravdepodobnému objasneniu Palmeho vraždy. Vďaka materiálom z Larssonovho vyšetrovania, ktorému zasvätil osemnásť rokov života, príde Jan Stocklassa na stopu možnému páchateľovi.
A vznikla tak jedinečná kniha Odkaz Stiega Larssona.

O tomto prípade sa budú písať knihy. Osoby, ktoré zavraždia hlavu štátu, väčšinou chytia alebo zabijú v prvých sekundách alebo minútach po atentáte. Vyšetrovanie vrážd sa väčšinou zmenia na otvorené a uzavreté prípady. Teraz nie. Náš premiér sa s manželkou večer prechádzal po meste, pričom v okruhu desať kilometrov nebol žiadny ochrankár. A vrah akoby sa pod zem prepadol.
Úprimne povedané – čím človek začne vyšetrovanie, kde sú doslova tisícky podozrivých a žiadna stopa?

 

Vražda kvôli obchodu so zbraňami a ropou?

Odkaz Stiega Larssona

Odkaz Stiega Larssona obsahuje doteraz nezverejnené texty a predstavuje jedinečný opis skutočných udalostí, až neuveriteľne pripomínajúci osudy postáv z jeho krimirománov.
Kniha je výsledkom osemročnej rešerše.
Je to reportážny román, vzrušujúce rozprávanie ako vystrihnuté z najlepších detektívok.
Bola to skutočne vražda iniciovaná Juhoafrickou republikou s podporou mocností USA, Izrael alebo Veľká Británia? „Nečakal som, že aj za touto vraždou bude stáť obchod so zbraňami a ropou,“ tvrdí Jan Stocklassa.

Áno, bol to Olof Palme, kto niekoľko dodávok zbraní priamo zastavil a následne sa usiloval o ukončenie tohto obchodu. A to prirodzene prekáža mnohým stranám, oficiálnym aj extrémistickým. Švédski pravicoví extrémisti si preto našli vhodného zabijaka a obetného baránka v jednej osobe – Jakoba Thedelina.

Stieg mávol rukou, aby mu naznačil, že s ním sčasti súhlasí, no chce niečo dodať.
„Takto, ešte dlho budem bojovať proti fašizmu a pravicovému extrémizmu, pravdepodobne celý život. Nech to znie akokoľvek lákavo, nechcem, aby opačná strana zistila, kto som, koho prešetrujem a aké metódy používam.“
„Ale ak sa stanete súčasťou tohto projektu, budete taký známy, že budete môcť napísať články či knihy od výmyslu sveta. Bude to pre vás obrovský skok v kariére.“
„Áno, ale budem môcť pokračovať v práci? Mojím cieľom je bojovať proti pravicovému extrémizmu, nie stať sa známym novinárom. Takže otázka znie – získam viac príležitostí, alebo ich viac stratím?“

Foto: vydavateľstvo Ikar, The Conversation

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?